Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP Genel Merkezi’ndeki makamında bir araya geldi. Her iki lider de siyasi partiler kanununda düzenleme yapılması hususunda hem fikir olduklarını açıkladı. Görüşmelerinde yeni anayasa çalışmalarının da konuşulduğunu söyleyen Destici, “Türkiye’nin yeni, demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda hem fikiriz” dedi.

Liderler, gazetecilerin tartışma konusu olan sokak köpeklerinin uyutulmasını içerdiği belirtilen yasa tasarı hakkında da görüşlerini açıkladı. Destici, kamuoyuna yansıyan haliyle görüşlerine birebir uyduğunu belirttiği tasarıya destek vereceklerini belirtirken, Özel ise Ocak 2020’de kurulan komisyonca hayvan haklarının korunmasına ilişkin hazırlanan rapordaki "uyutma" işleminin sınırları ile rapordaki barınakların ve kısırlaştırılmaların yapılması amacıyla "hayvan hakları fonu" kurulması kararını hatırlattı. Özel, "Bugün tasarruf tedbirleri söz konusu olunca, ‘efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım’ derseniz bunun tutar bir tarafı yok. O yüzden bu fon kurulmalı ve başta kısırlaştırılma olmak üzere bu para barınaklara gitmelidir. Tedavi edilemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak zaten bilim insanları tarafından da ifade edilmektedir. Bizim yaklaşımımız meclisin kendi raporuna sahip çıkmasıdır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Özel, gazetecilerin soruları doğrultusunda "arsız metin yazarları" diyerek işaret ettiği MHP'li iki isim hakkında da yeni bir açıklama yaptı. Özel, MHP kanadından MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter dışında kimseden ses çıkmadığını belirterek, "Mesele bu kadar hassas ve ciddi ve gerçek zaten. Ben bunun üstüne daha fazla ne söyleyeyim. Cümle alemin bildiğini sadece imza ettik" diye konuştu.

Özel, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderleriyle görüşmesinin yarattığı siyasette "normalleşme" iklimi için de eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetini hatırlatarak "O kan orada durdukça Türkiye’de siyaset normalleşemez! Cumhur İttifakı'nın bu yüksen kurtulması lazım" dedi.

CHP lideri Özel’e CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları İlhan Uzel ve Sevgi Kılıç eşlik etti. Özel ve Destici görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

"Siyasi partiler kanununda düzenleme konusunda hem fikiriz"
Özel, “Gündemimizde Türkiye’de Avrupa’nın dünyanın çok gerisinde bir siyasi partiler kanunuyla karşı karşıyayız.  Ve siyasetin finansmanının şeffaf ve denetim altında olması; bazı siyasi partilere hazine ve seçim yardımı yapılıyorken bazısının bundan mahrum olmasının kabul edilemez olduğu noktasında bir kez daha karşılıklı fikir birliği içinde olduğumuzu gördük. 2018 seçimlerinden hemen önce ben CHP’nin heyet başkanı olarak Sayın Destici’yi ziyaret etmiş, orada da Hazine yardımının hiç değilse yüzde 1’in üzerinde oy almış bütün partilerin oy almasını savunmuştuk. Ama gelen baskın seçim bu tartışmaları olanaklı kılmadı ardından da bambaşka bir gündeme savruldu Türkiye. Fikirlerin tümünün kolayca ifade edilebilmesi, toplum tarafından duyulmasının sağlanması ancak ve ancak siyasi parti kurulmasının sağlanması ve özellikle belli bir mali gücün altındaki siyasi partilerin bugünkünün aksine pozitif ayrımcılıkla seslerini duyurmaları notasında mutlaka gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Biz Destici ile BBP ile ayrı ittifaklardayız yelpazenin farklı kanatlarındayız ama bu konudaki müşterek duygumuzu ifade ettik. Bundan sonraki süreçte bir düzenleme yapılması noktasında biz buna son seçimlerin en çok oy almış birinci partisi olması sıfatıyla da AKP’nin 22 yıllık pratiğinden farklı olarak gönülden destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Özel yarın Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret edeceğini duyurdu.

Destici: Kırmızı çizgimiz terör ve şiddet
Destici, “Bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Aslında daha önce planlamıştık ama araya seçim girdi. Girdikleri ilk seçimde de başarıyla çıktılar. Başarılarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. BBP olarak biz de belediye sayısını yüzde yüzün üzerinde artırarak çıktık. Büyükşehirlerin neredeyse yarısına yakını CHP’de geri kalanı da Cumhur İttifakımızda. Biz hem AKP‘nin olduğu hem de CHP’nin olduğu yerlerde uyum içerisinde çalışma yürütüyoruz. Farklı bir ittifakı içerisindeyiz tabi bu hassasiyeti de gözeterek siyasetimize devam ediyoruz. Neticede Türkiye partisiyiz. Önceliğimiz milletimizin birliği refahı huzuru. Bunun için elbette birlik olmaya ve birlikte hareket etme zorunluluğu olan noktalarda millete ve devlete karşı olan bir borcumuz var. Bugün de görüşmemizde yeni anayasayı konuşma fırsatı bulduk. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğine inanıyoruz. Konuşmalarımızda şunu gördük ki CHP de Türkiye’nin yeni, demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda hem fikiriz. Ben Kemal Beye ifade ettiklerimi Özgür Beye de ifade ettim.  Herkes teklifini kamuoyu önünde paylaşsın ben  uzlaşamayacağımız noktaları bir kenara bırakarak en azından azami müştereklerimizde buluşarak bir anayasa yapma konusunda gayret göstermemiz gerektiğini söyledim. Bizim için kırmızı çizgi terör ve şiddettir. Terör örgütleriyle arasına mesafe koyduğu sürece her siyasi parti her sivil toplum örgütü hatta her fert kendi fikrini özgürce söyleyebilir, inancını yaşayabilir. Kırmızı çizgimiz terör ve şiddettir. Bunda da aynı fikirde olduğumuzu gördük. Bu görüşme çok faydalı oldu" diye konuştu.


Soru-cevap
Destici, sokak hayvanlarını uyutmayı kapsayan tasarıyı destekleyeceklerini açıkladı
Destici, sokak köpeklerinin uyutulması hazırlığına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Neticede biz BBP olarak bize teslime dilen belediyelerde bir ay içinde bu çalışmaları başlatacağımızı ve sokaklarımızı hastalıklı ve saldırgan sokak köpeklerinden temizleyeceğimizi ifade ettiler. Belediyelerimiz bu çalışmalarını tamamladılar. Şu anda köpekler toplanıyor. Tedavi görecekler tedavi görecekleri yerlere, barınak imkanı olanlar barınaklara, hastalıklı ve terbiye edilemeyecek şekilde saldırgan olanların da uyutulması konusunda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu konuda devletimizin yasa hazırlığı içinde olduğunu duymaktan da büyük bir memnuniyet duyduk. Bu yasa teklifini de desteklediğimizi ifade ediyorum. Şu ana kadar bildiğimiz haliyle bizim seçim öncesi söylediğimiz her şeyin o yasa içerisinde birebir olduğunu görüyoruz."

Özgür Özel: "Efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım" derseniz bunun tutar bir tarafı yok!
Özel de hazırlandığı konuşulan sokak hayvanları tasarısı hakkında şunları kaydetti:

"Bir taslak görmüş değiliz henüz. Taslak üzerinde elbette hep birlikte çalışacağız ancak TBMM insan kaynağıyla verilen emekle harcanan zaman ve meclis imkanlarıyla Ocak 2020’de bir meclis araştırma komisyonu kurdu ve bu komisyon hayvan haklarının korunmasına ilişkin raporunu verdi. Bu raporda hazırlanırken uzmanlar akademisyenler dinlendi. Bu konuda uzun bir çalışma sonucunda bir rapor ortaya çıtı. Bu raporda uyutma meselesi hasta ve tedavi edilemez hayvanlar ve kontrolü mümkün olmayan birtakım hayvanlarla sınırlı. Ve sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemeyle ilgili bir uyutma tedbiri kesinlikle ok. Ama burada soruna bir müdahale var. Diyor ki rapor. Bir hayvan hakları fonu kurulmalıdır. Bu hayvan hakları fonunun gelirleri belediyelerin aldıkları emlak çevre temizlik vergilerinden aktarılacak paylar. At yarışından milli piyango gibi şans oyunlarından aktarılacak paylarla bağışlardan oluşmalıdır ve bu fon barınakların yapılması kısırlaştırılmaların yapılmasıyla ilgili harcamaların bu fondan kaynak sağlanır. Bunu tüm siyasi partiler böyle söyledi ve meclis karara bağladı. Bugün tasarruf tedbirleri söz konusu olunca, ‘efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım’ derseniz bunun tutar bir tarafı yok. O yüzden bu fon kurulmalı ve başta kısırlaştırılma olmak üzere bu para barınaklara gitmelidir. Tedavi edilemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak zaten bilim insanları tarafından da ifade edilmektedir.  Bizim yaklaşımımız meclisin kendi raporuna sahip çıkmasıdır."

Özgür Özel’den yeni “MHP’li iki isim” açıklaması
Özgür Özeli salı günkü grup toplantısı konuşmasında, MHP'den isim vermeden bahsettiği iki isimle ilgili yeni bi açıklama yaptı. Özel, "Memnun olduğumuz husus şudur ki ben isim vermedim ama beyefendiler konuyu kendi üzerlerine almışlar. O iki kişiyi koskoca MHP camiasında sadece o ikisi kendilerini savundu ve bize hakaret etmeyi tercih ettiler. Bir üçüncü isim çıkıp da ne onları savunmaya kalktı ne de başka bir şey söyledi. Mesele bu kadar hassas ve ciddi ve gerçek zaten. Ben bunun üstüne daha fazla ne söyleyeyim. Cümle alemin bildiğini sadece imza ettik. İki tane hakaret dolu tweet, üçüncü bir kişi yok ki bunları savunsun arkalarında dursun" diye konuştu.

Sinan Ateş cinayeti: O kan orada durdukça Türkiye’de siyaset normalleşemez
Özel, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderleriyle görüşme talerinin yarattığı siyasette "normalleşme" iklimi için de eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetini hatırlatarak, "Ankara’nın ortasında iki kız babası bir siyasetçi bir ülkü ocaklarının da önceki genel başkanlarından birisi bir siyasi cinayete kurban gidecek, onu uyuşturucu torbacıları öldürecek, kamu görevlileri kaçmalarına yardım edecek ve o kan yerde kalacak. Neden? Bir partideki birilerinin yapmış olduğu temaslar ortaya çıkmasın parti zarar görmesin! O kan orada durdukça Türkiye’de siyaset normalleşemez! Cumhur İttifakı'nın bu yüksen kurtulması lazım" dedi.