CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay itirazlarını reddedilmesinin ardından YSK önünde açıklamalarda bulundu. Özel, Hatay ile ilgili “ tam kanunsuzluk başvurusunun" ardından konuştu. Özel, "Buraya talimat verenlere söylüyorum, aklınızı başınıza alın. Bunların seçmenin vicdanından dönüyor. Size bu aklı verenler size, ülkeye, Hatay'a iyilik yapmıyor" ifadelerini kullandı. Hatay seçiminde oy kullanmış görünen ölü seçmen ve yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı. Özel, Eğer 31 Mart 2019 İstanbul seçimleri iptal edildiyse, bizim başvurumuzla da Hatay seçimleri 8 kez iptal edilebilir" diye konuştu.

CHP,  Hatay ile ilgili "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle itirazda bulunacağını açıklamıştı. YSK önünde konuşan Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Biraz önce Yüksek Seçim Kurulu'na Hatay büyükşehir ve Hatay İskenderun için ayrı ayrı tam kanunsuzluk başvurumuzu yapmış durumdayız. Bu başvuruyu bizzat yapacağımı ve takip edeceğimi söylemiştim.

Bu başvuruyu kendisi de Hataylı olan genel sekreterimiz, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımızla ve Hatay'daki tüm itiraz seçimlerini bizzat yerinde takip eden genel başkan yardımcılarımız Gökçe Gökçen ve Murat Bakan ile birlikte gerçekleştirdik.

"Her birisi için YSK'nın geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcut"
Tam kanunsuzluk başvurumuz herhalde YSK'ya tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur. Meselenin herhangi bir tanesi tarafsız ve siyasi baskılardan arındırılmış, sadece hukuk normlarına göre düşünülen, vicdan sahibi insanlar da seçimin yenilenmesi yönünde bir karar verme durumunu yaratacaktır. Hiç şüphe yok. Her birisi için YSK'nın geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcuttur. Örnekleri, ekleri ve bilgileriyle birlikte sunduk.

"Kanıtları okuyun, bu seçimi 8 kez iptal edersiniz"
Eğer 31 Mart 2019 İstanbul seçimleri iptal edildiyse, bizim başvurumuzla da Hatay seçimleri 8 kez iptal edilebilir. İBB seçiminin iptal gerekçesini, elimizdeki kanıtları okuyun, bu seçimi 8 kez iptal edersiniz.

"Emniyet görevlileri ve zabıtaları seçim kurullarında görev yaptı"
Öncelikle kanuna aykırı olarak Emniyet görevlilerinin ve zabıtaların seçim kurullarında görev yaptıkları, sandık kurulu başkanı oldukları ve memur üye olarak görevlendirildikleri ortadadır. Hal, tam kanunsuzluk halidir.

"3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmış"
İkinci ve önemli hususumuz, hakkında kısıtlılık kararı bulunan 108 seçmeni biraz önce YSK'ya verdiğimiz dilekçenin ekinde sunduk. Ayrıca 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bununla ilgili kanıtlar torbaların, çuvalların içinde YSK'nın adalet dağıtacağı adalet terazisine konmak üzere beklemektedirler. Aradaki farktan, hatırlarsanız CHP aleyhine sayım kararı alındığında, çok geçersiz oy var, bakmalıyız demişlerdi. Aradaki farkın 15 katı geçersiz oy var ve kanuna göre geçersiz oyların niçin geçersiz olduğu mutlaka yazılmalıdır. Yazılmamıştır. Durum, tam kanunsuzluk halidir.

"Bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamış"
Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde belediye meclis üyesi adayı olan ve ilçe seçim kurulu üyesi olan kişiler kurul üyeliklerinden istifa etmedikleri halde seçimlerde aday olmuşlar. Seçimlerde partilerin yaptığı itirazlarda bulunmuşlar. İtirazlara karar vermişler. Oy kullanmışlar ve hatta bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamıştır. Hal, tam kanunsuzluğun daniskasıdır.

"300'e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını ispatladık"
Yurt dışındaki tespit ettiğimiz seçmenler oy kullanmışlardır. Biz 300'e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını, o gün yurt dışında bulunduklarını ispatlıyoruz. Oy kullanmadıklarının ispatı için çizelgeler açılmalıdır. Eğer gerçeği arayacaksak, bu kurum hakikatin peşinde koşacak ve adalet dağıtacaksa, yurt dışında olduğunu ispatladığımız o seçmenlerin yerlerine oy kullanılmadığına imza föyleriyle bakmak durumundadırlar.

"Bir saat sonra seçime 'Sıfırdan başlıyoruz' denilmiş"
Kırıkhan'da seçim sürerken çıkan bir arbedede sandıklar dağılmış, pusulalar saçılmış, seçim durdurulmuş. Bir saat sonra 'Sıfırdan başlıyoruz' denilmiş, o ana kadar oy kullanan seçmenler, kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sanıp evlerine gitmişler ve o seçmenler kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sanıp evlerine gitmişler ama o oylar kullanılamamıştır. Seçim, öğlenin 11'inde yeniden başlatılmıştır. Hal, tam kanunsuzluk halidir.

Sıfır oy aldığımız sandıklarda maddi hataları sadece düzelttirerek farkı 3 bin 900'den 2 bin 569'a inmişken sadece maddi hata, yazım hatalarını tüm sandıkların bu denetime tabi tutulmasından doğan bir talep olamaz ama Hatay... Bakan İstanbul Gaziosmanpaşa'da bütün oylar yeniden sayıldı. YSK, sayıma devam edin kararı verdi. Kütahya'da geçersiz oylar tekrar sayıldı. YSK itirazımızı reddetti. Şimdi bu kararlar bu kadar açık, ortada ve mürekkepleri kurumamışken Hatay'da hiçbir oy yeniden sayılmadı. Hatay'da hiçbir sandık ne ilçe ne il seçim kurulunda sayılmıştır.

"AK Parti isteyince sayıyorsun"
Şimdi iş YSK'nın önündedir. Geçen sefer itiraz ettiğimizde saymama kararı hukuki değil siyasiydi. Çünkü AK Parti isteyince sayıyorsun. Ama bugün onlara 3 bin 389 ölü seçmenin listesini biz vermişken, yurt dışındakilerin listesini vermişken ve tüm kanıtlarımızla tam kanunsuzluk hallerini sıralamışken kendisi aday olan kişi seçim kurulunda görev yapıyorken artık bu vakitten sonra bu tam kanunsuzluğa ben tam kanunsuzluk demedim, görmedim diye imza atacak birisi çocuklarına çok doğru bir miras bırakmayacaktır. Bu karar bugün böyle alınırsa YSK'nın bu tarihteki kararı siyasi bir karar olacaktır.

"Buraya talimat verenlere söylüyorum, aklınızı başınıza alın"
2019 seçimi siyasi bir kararla iptal edildi, seçmenin vicdanı 2 ay sonra cevaplamadı mı? Seçmen o kararı verenlere mi katıldı, itiraz edenlere mi? Seçmen mağdurun yanında yer aldı ve o gün 806 bin fark, bugün 1 milyon fark olduysa hep o yapılanlar yüzündendir. Buraya talimat verenlere söylüyorum, aklınızı başınıza alın. Bunların seçmenin vicdanından dönüyor. Size bu aklı verenler size, ülkeye, Hatay'a iyilik yapmıyor.

Son kez şunu söylüyorum; bir seçilmiş kurula siyasi sebeplerle baskı yapmak büyük bir suçtur. Ama o baskıya boyun eğmek hiçbir hakimden beklediğimiz bir tutum değildir. YSK'nın asla ve asla böyle bir karar vermeyeceğine, bu siyasi baskılara boyun eğmeyeceğine yürekten inanıyor, her birisine vicdanlarıyla baş başa verecekleri karar için şimdiden teşekkür ediyorum."

Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi'ni işleten ANET A.Ş. eski genel müdürü ve son seçimlerde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz hakkında da konuşan Özel, şunları söyledi:

"Antalya Kepez'de 2 hukukçu milletvekilimiz, biri grup başkan vekilimiz Ali Mahir Başarır, bir diğeri Ankara milletvekilimiz Umut Akdoğan olmak üzere bugün Antalya'dalar. Örgütümüzle görüştüler. Belediye başkanımızı ziyaret etme aşamasındalardı ben toplantıya girerken. 

"Teleferiğin kazasından sorumlu tutulup tutukluluk tedbirine başvurma kararı siyasi"
Antalya'da büyük bir hukuksuzluk, kanunsuzluk, vicdansızlık yapılıyor. Bakın CHP olarak kusuru olan kimse cezasını çeksin. Buna kimseyi koruyacak değiliz. Ancak Kepez belediye başkanımız, geçmişte o şirketin başındayken ilgili bakanlıktan onaylı, sertifikalı, buna yaptırabilirsin dedikleri şirkete bakım yaptırdıysa, o görevi bıraktıktan sonra da 3 kez bakım olduysa, denetim olduysa, benim belediye başkanımı görevi bıraktıktan sonra da bakım olan, denetim gören teleferiğin kazasından sorumlu tutulup tutukluluk tedbirine başvurma kararı siyasidir.

Eğer kusuru olsa mutlaka ve mutlaka bunun soruşturulması gerekir. Kaldı ki kendisi bir hafta önce Kepezliler, Kepez'i sen yönet diye oy vermiş. Tutuklu yargılanmayıp da serbest bırakılsa Kepez'i bırakıp mı kaçacak? Başında olmadığı şirketin belgelerini mi karartacak? Bu yeni görevini yapmasına engel sadece ve sadece siyasi bir manevra ve baskıdır. Tamamen haksızlık.

"Soma ve İliç'te bir kamu görevlisi yargılandı mı?"
Ayrıca Kepez belediye başkanımızın yürekten suçu olmadığına inanmakla beraber gözümüzün önünde 301 kişi öldü Soma'da ve en son İliç'te. Bir kamu görevlisi yargılandı mı arkadaşlar? Tren kazasında dönemin ilgili genel müdürünü görevden aldılar, daha dava bitmeden yeniden görev atadılar. Bir kişiye, Soma'dan İliç'e kadar tüm facialarda bir kamu görevlisine yargılama verdiniz mi, hesabını sordunuz mu? Şimdi gelip bize soruyorsunuz.

Belediye başkanımın suçu olsa ben bu soruşturmanın yapılmasından hiçbir rahatsızlık duymam. Tutuksuz yargıla kardeşim. Göreceksin bütün kanıtlar onun döneminde bu işin dört dörtlük yapıldığını gösterecek. O bakım ve denetimi yapan firmada bir eksiklik varsa hesabını hep birlikte soralım. Belediye başkanını tutuklamak nedir? Bunu kime yaptınız da benim belediye başkanıma yapıyorsunuz?"

Ne olmuştu?
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Hatay adayı Lütfü Savaş ve CHP heyeti, Hatay’da mazbatanın AKP adayı Mehmet Öntürk’e verilmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önüne gitmişti. CHP, Hatay’da geçersiz oy sayısı 38 bin 899 olurken AKP ve CHP adayları arasında oy farkının ise 2 bin 569 olmasına dikkat çekmiş, geçersiz oyların tekrar sayılması yönünde başvuruda bulunmuştu. YSK, CHP’nin yaptığı itiraz hakkında ret kararı vermişti. Böylece Mehmet Öntürk’ün adaylığı kesinleşmişti.