Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Kurultayımızdan sonra bu havaalanına geldiğimizde seçim otobüsümüzü buraya sokmamışlardı. İktidar partisinin adayı içinse kapıları sonuna kadar açtılar. Bu otobüsü buraya sokan şey otobüsün şoförü değildir. Otobüsü buraya sokan şey Özgür Özel'in genel başkanlığı ya da bir başkamızın burada koyduğu irade değildir. Bu otobüsü buraya sokan güç sizsiniz, CHP örgütüdür. 

Türkiye'nin dört bir yanındaki konuşmalarında hep İzmir ve İzmir'in adaylarına ve seçmenlerine çok seslendim. Bir değişim başlayacaksa bunun İzmir'den başlaması gerektiğini ifade ettim. 

Türkiye genelinde aldığımız yüzde 38 oyla CHP Türkiye'nin birinci partisidir. CHP'nin genel başkanlığına aday olduğum süreçte tüm Türkiye'de ve kurultayımızda şunu demiştim; benim inandığım bir kural bir gerçek var, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi ikinci parti olamaz.

Bugün CHP 14 büyükşehir belediyesini kazanmıştır. 15. büyükşehir belediyesi için büyük bir hukuk mücadelesi içindeyiz. 14 büyükşehirde kalsak dahi CHP'den sonra en çok büyükşehir kazanan partiden 4 il öndeyiz ve CHP 35 il kazanmıştır. En yakın rakibinden 11 il ileridedir. 3'ü büyükşehir belediye başkanı olmak üzere 35 kadın belediye başkanımız geçen dönemde 11 olan sayıyı 35'e çıkarırken bu konuda en önemli katkı İzmir'de gösterdiğimiz 9 kadın adaydan 8'ini seçen İzmir'in seçmenlerine aittir. 

Türkiye'de neredeyse tamamı gençlik örgütlerimizden gelen 58 genç belediye başkanımız var. Bu konuda da en büyük teşekkürü İzmir'de aday gösterdiğimiz 12 gencimizden 11'ini seçen İzmir seçmenlerine borçluyuz. Tam bu aşamada kazanlarla ilgili bir şey söylemeden önce 2 tane kaybetmeyenden bahsetmek isterim. Aliağa'da yarışa başladığında yüzde 18 geride olan Türkiye'nin en canlı, diri, samimi kampanyalarından birini yapan, siyaseti bu seçim sonucuyla noktalamayan, aksine bir sonraki seçimin ilk günlerini yaşayan ve Aliağa adayımız Çağatay Güç'e yürekten teşekkür ediyorum.

İzmir Menemen'de kendi hatalarımızla ve İzmir'de AK Parti'nin kumpasıyla elimizden alınan belediyede, belediye imkanlarının hiçbirimizin el sürmediği köy ve beldelerden devralan arazilerin satışını bir siyasi finans yöntemine çeviren bir adaya karşı, devletin gücüne karşı bir kadın adayımız mücadeleyi bu seçim için kazanamadı olarak görünüyor ancak o kaybın bütün sorumluluğunu tüm CHP'liler olarak hep birlikte üstleniyoruz. Menemen adayımız deniz Karakurt'a yürekten teşekkür ediyor, Menemen'e ant içiyoruz ki gelecek seçimi rekor oyla CHP kazanacak. 

Aday belirleme sürecinde İzmir partimizin sancak gemisidir demiştim. Bugün sancağı yere düşürmeyen, sancağı onurla gururla taşıtan birtakım kötü niyetlilerin aksine 30 belediyeden 28'ini bize armağan eden İzmirlilere yürekten teşekkür ediyorum. Aday belirleme süreçlerinin sonunda değişim nerede diye soranlar İzmir'e baksın demiştim. İzmir adayları toplam yaş ortalamaları 47 olmak üzere benden 2 yaş genç 30 belediye başkanının yaş ortalaması. 12'si gen, 9'u kadın aday. 11'i ve 8'i seçildi. Bu arkadaşlarımız kendileriyle birlikte yine 50'li yaşlarının başlarından sakin bir güç, kararlı bir duruş ve doğru siyasi okuyuşla ve İzmir'in isteklerine en doğru reçeteyi yazacak olan doktor Cemil Tugay'ın kaptanlığında yürüyoruz.