Özel, "Numan Kurtulmuş, teşbihte hata olmaz, Anayasa'ya karşı suç işlenirken yaptığı hareket siyasi deve kuşu. Sen kafanı kuma gömdün diye gövdenin de içinde bulunduğu ortamda olanlar, olmuyor değil. sen yurt dışına çıkacaksın, yetkiyi Bekir Bozdağ'a bırakacaksın, Bozdağ okutacak, sen bu Anayasa ihlalinden sorumlu olmayacaksın. Böyle bir şey yok. Çıkıp da kendisi okusaydı çok daha dürüst bir tutum olurdu" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Atatürkçü Düşünce Derneği Cem Eren Kültür Merkezi'nin açılış töreni ve Prof. Dr. Muammer Aksoy'u Anma Töreni’ne katıldı. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Özel, Can Atalay ile ilgili eylem yapma planları olduğunu, MYK toplantısında bu konunun konuşulacağını söyledi.

Özel, kendisine yöneltilen sorulara şu cevapları verdi:

"Bir kez daha söylüyorum, muhalefete muhalefet etme gibi bir derdimiz yok"
-Akşener bugün partisinin grup toplantısında sizden cevap beklediğini söyledi. "Eski genel başkanınız Kılıçdaroğlu'na gidin sorun, referandum döneminde ve partiniz kurulduktan sonra CHP, İyi Parti'den bir kuruş para aldı mı?" dedi. Ne söylemek istersiniz?

"Ben çok şaşırdım bu konuşmaya. İki ihtimal var. İhtimallerden bir tanesi sayın genel başkanımız ciddi şekilde yanıltılmış, ikincisi de sayın genel başkan bizimle kavga etmek istiyor. Ben genel başkan ile kavga etmeyeceğim, bunun kimseye faydası yok. Bir kez daha söylüyorum, muhalefete muhalefet etme gibi bir derdimiz yok.

Eskişehir konuşmamda bahsettiğim şu. Sayın Akşener'e yanlış aksettirildiğini düşünüyorum. Benim bahsettiğim aday şu an AK Parti'nin adayı. Benim dediğim geçmişte birlikte olduklarımızı bugün Saray karşımıza çıkarıyor derken, İyi Parti'den milletvekili seçilen, Millet İttifakı oylarıyla milletvekili seçilen kişi bir siyasi yankesicilikle, bir siyasi dolandırıcılıkla Recep Tayyip Erdoğan'a muhalefet etmek üzere Eskişehirlilerden oy istedi ve gitti Adalet ve Kalkınma partisine katıldı. Ben, Saray, geçmişte birlikte olduklarımızı birtakım imkanlar yaratarak karşımıza çıkarıyor derken Eskişehir'deki AK Parti adayını kastettim. Benim ne Kemal Bey'e ne bir başkasına sormaya ihtiyacım yok.

Ben Meral hanımın kişisel olarak da partisinin de bahsettiği konulardaki namusuna, dirayetine kefilim. Mesele benim açımdan bir yanlış anlaşılmanın düzeltilmesi boyutundadır."

"Billboard meselesini sorup öğreneceğim"
-Can Atalay'ın dokunulmazlığı dün düşürüldü. Sayın Meclis Başkanı Numan Bey oturumda yoktu. Akşener'in billboardlarla ilgili açıklaması oldu, asılmasına izin verilmediği yönünde...

"Billboard meselesini duyup şaşırdım, sorup öğreneceğim. Yapabileceğim bir şey varsa derhal müdahale ederim.

Numan Kurtulmuş, teşbihte hata olmaz, Anayasa'ya karşı suç işlenirken yaptığı hareket siyasi deve kuşu. Sen kafanı kuma gömdün diye gövdenin de içinde bulunduğu ortamda olanlar, olmuyor değil. sen yurt dışına çıkacaksın, yetkiyi Bekir Bozdağ'a bırakacaksın, Bozdağ okutacak, sen bu Anayasa ihlalinden sorumlu olmayacaksın. Böyle bir şey yok. Çıkıp da kendisi okusaydı çok daha dürüst bir tutum olurdu.

Yapılan iş tamamen Anayasa'ya aykırı. Büyük bir gaflet ve hata var. Anayasa ne diyor? Kesinleşen karar okutulursa... Kesinleşen karar mı okutuldu arkadaşlar? Okutulan karar, Yargıtay'ın AYM'yi yok sayan kararı. AYM'yi yok sayan Yargıtay kararının okutulmasıyla milletvekilliği mi düşer? İyice şuurlarını kaybetmişler. Birinci derece mahkemesinin kararı okunsa, kesinleşen karar okunsa düşer. Onu okutamıyor çünkü kesinleşmedi. AYM kararı bozdu. AYM hak ihlali var dedi. Yargılamayı durdurup serbest bırakacaksın, gelip milletvekilliğini yapacak. Artık o kadar hukuk tanımaz olmuşlar ki AYM kararını tanımayan birinci kademe mahkemesine doğru yaptın dediği kararı okutarak milletvekilliği düşürüyorlar. Kek tarifi okutsalar daha Anayasaya uygun olurdu. Koskoca Meclis kimlerin eline kalmış vay vay vay... Dün yapılan iş bir Anayasa katliamıdır. Yok tekrar başvuru olacakmış da... Çocuk mu kandırıyorsunuz siz?

"Eğer karar kapalı oturumda okunsaydı 10 yıl süreyle bu rezalet ertelenmiş olacaktı"
Çok soruldu. Dün Meclis niye kapalı oturuma geçti meselesi... Arkadaşlarımızın yaptığı iş son derece doğru bir iş. İçtüzük gereğince kapalı oturum talep edildiği anda kapalı oturuma geçilir. Eğer karar kapalı oturumda okunsaydı diyorlar ki tartışmalar gizli mi olacak? Karar aleniyet kazanmamış olacaktı ve kapalı oturum tutanakları 10 yıl açıklanamadığı ve 10 yıl süreyle bu konuda görüş beyan edilemediği için karar kapalı oturumda okutulacak ama kamuoyunda aleniyet kazanıp Hataylılara sizin vekilinizi düşürdük diyemedikleri için 10 yıl süreyle bu rezalet ertelenmiş olacaktı. Tabii kapalı oturumda kararın okutulması yerine oturumun sonlandırılıp tekrar açık oturuma geçirip okutulmasıyla kendilerince şekil şartı sağlamışlar. Ama dediğim gibi anayasal olarak da hukuken de karar yok hükmünde."

"Can Atalay ile ilgili miting yapma planımız var"
-Daha öncesinde Can Atalay ile ilgili miting yapma kararı almıştınız. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili bir eylem planınız var mı?

"Var. Cuma günü sabahtan toplanacak MYK toplantısında karar almadan gün, tarih söylemem mümkün değil ama bir hazırlığımız var. Zaten biz bu hukuka aykırılığı, adaletsizliği, Anayasa'ya sahip çıkarak, hangi mağdur ve mağduriyet varsa hepsine birlikte sahip çıkmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bütün mağdur ettikleri, zulmettiklerini, birbirlerine sahip çıkmak ve anayasal düzene çıkmak üzere bir mitinge davet etmiştik. Maalesef şehit haberleriyle sarsıldığımız o gün mitingimizi iptal ettik. Önümüzdeki hafta sonu bu mitingi yapmakla ilgili bir niyetimiz var. Koşulları değerlendirerek kesin karar cuma günü verilecek."

-Mustafa Sarıgül'ün Ordu Büyükşehir Belediyesi için aday gösterileceği söyleniyor.

"Milletvekillerimizle bir teması, sohbeti olmuş. Kendisi bana da partinin verdiği görevlerden kaçmayacağını söyledi. Ancak bu konuda verilmiş bir karar henüz yok.

Başak Demirtaş'ın İBB adaylığı
-Başak Demirtaş'ın İBB için aday olacağı kamuoyunda konuşuluyor. Böyle bir durumda İmamoğlu'nun adaylığı etkilenir mi? DEM Parti ile iş birliği olur mu?

"Sayın Demirtaş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve kanunlara göre tüm vatandaşların koyabileceği siyasi iddiaları koyması gayet normaldir. Bu konuda herhangi bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Sayın Ekrem İmamoğlu 2019 seçimlerinde İstanbul İttifakı ile seçilmiş ve onu seçenleri memnun etmiş bir belediye başkanıdır. Onun başarısızlığı ya da başarısını değerli bir hanımefendinin adaylığı üzerinden değerlendirmek nezaketsizlik olur ama Ekrem İmamoğlu kendisine oy verenleri pişman etmemiştir. Adaylığını da bu temelde sürdürmektedir."

-İzmir için bazı tepkiler gelmişti. İlçelerde herhangi bir değişiklik ihtimali var mı? Çankaya, Kadıköy, Bakırköy bu hafta sonuçlanır mı?

"Her aday ilan ettiğinizde ilan edilmeyen aday ve yakınlarından tepki olabilir. İzmir adayları açıklandığı noktada herhalde tarihimizin en az olumsuz tepki alan ve en olumlu tepki alan listesiydi. Cumhuriyet tarihinde 6 kadın belediye başkanının görev yaptığı yere, 3 kadın belediye başkanımızın olduğu yere 9 kadın belediye başkanı görevlendirdik. Öyle kıyıdaki köşedeki 20 bin nüfuslu 3 ilçeye değil. 600 bin, 700 bin nüfuslu CHP'nin kalelerine, toplam 9 ilçeye kadın adaylar koyduk. Biz sözde değil özde kadınları siyasete katacağımızı söylüyorduk. Bu kadar iyi yetişmiş kadınların oralara eli değince herkes görecek. 30 aday gösterdik, 9'u kadın, 14 tanesi 40 yaş altı. En az bir, iki yabancı dil bilen, yüksek lisans yapmış, belediyecilik eğitimi almış, pırıl pırıl arkadaşlarımız... Her şeyden önce önemli olan İzmir'in, kamunun menfaatleri."

TBMM tarihinde bir ilk; Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü!
TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki, Gezi davasında 18 yıl hapse mahkûm edildiğine ilişkin karar TBMM Genel Kurulu’nda 30 Ocak'ta okundu. Meclis'te bir ilk yaşandı ve Anayasa Mahkemesi’nin iki kez bu konuda hak ihlali kararı vermiş olmasına rağmen Genel Kurul'da Can Atalay kararı okunarak Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü. Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ'a, kararı okuduğu sırada anayasa kitapçığı fırlatıldı.
 
Kararın okunmasının hemen ardından TBMM internet sitesinde yer alan, "Milletvekilliği Sona Erenler" sayfasına Can Atalay da eklendi. 

Can Atalay'dan ilk açıklama
Vekilliğinin düşürülmesi kararının ardından Atalay'dan ilk açıklama geldi. Atalay, Seçilmiş Hatay Milletvekili sıfatıyla yayınladığı açıklamada, "Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini 'düşürdüler.' Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz" dedi.