Aytun Çıray'dan Soyer açıklaması: FETÖ intikam alıyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer ile ilgili açıklama yaptı. Çıray, "Soyer'e yapılan saldırılar arkasında FETÖ'cülerin intikam alma niyetleri vardır" dedi.

© DHA
Aytun Çıray'dan Soyer açıklaması: FETÖ intikam alıyor

HP tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilen Tunç Soyer’in adaylığına ilişkin tartışma sürüyor. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, Tunç Soyer ile ilgili ” Sayın Tunç Soyer’e yapılan saldırıların gerçek nedeni babaları merhum Nurettin Soyer’in Fehullah Gülen’i ilk mahkûm eden yargıç olmasıdır” açıklaması yaptı.

‘KARARIMIZIN ARKASINDA DURACAĞIZ’

Aytun Çıray, İYİ Parti’nin CHP ile bazı il ve ilçelerde demokrasi için işbirliği yapma kararı aldığını hatırlatarak, “Tunç Soyer’i destekleyerek kararımızın arkasında duracağız” diye belirtti.
 
Aytun Çıray, şunları söyledi:

PROVOKASYONLARA GELMEYİN: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu işbirliği kapsamının içindedir. Dolayısı ile CHP’ye bırakılan bu ilin belediye başkan adayı Tunç Soyer’i destekleyerek kararımızın arkasında duracağız. Bu benim, bir İzmir Milletvekili olarak benim parti görevim olduğu kadar siyasi ahlâkımın gereğidir. Açıkça ifade etmeliyim ki; Sayın Tunç Soyer’e yapılan saldırıların gerçek nedeni babaları merhum Nurettin Soyer’in Fehullah Gülen’i ilk mahkûm eden yargıç olmasıdır. Soyer’e yapılan saldırılar arkasında FETÖ’cülerin intikam alma niyetleri vardır. Siyasiler bir defa daha FETÖ’cüler tarafından aldatılmaktadırlar. FETÖ’cü trollerin başlattığı bu kampanyaya alet olan siyasiler, bu örgüt tarafından kandırılanlar şimdi de cahiliye dönemi hukukundan medet mi umuyorlar? Kimse provokasyonlara gelmeyin. Bu ayıptır.

TARİHSEL BİR İNTİKAM: Asıl maksat tarihin yükü adı altında tarihsel bir intikam almaktır: FETÖ’ye verilen yegane mahkumiyetin intikamı! Burada çok tuhaf olan husus, bu asıl niyetin, ülkücüler kullanılarak kamufle edilmesidir. Bu ülkenin vatansever evlâtları Ülkücüler sahnelenen bu oyunda FETÖ’cülerin kendilerine biçtikleri çirkin rolü idrak ve fark etmeli, kendilerini Nurettin Soyer’in bizzat 15 Temmuz 2016 kanlı ihanet ve darbe kalkışmasıyla ne kadar haklı ve hukuki olduğu doğrulanan kararı nedeniyle oğlu üzerinden bir öç ve intikamın aleti haline getirilmelerine asla müsaade etmemelidirler.

TUNÇ SOYER’E OPERASYON İZMİRLİLERE SÖKMEZ: Nurettin Soyer’le ilgili apaçık bir gerçek var: O da onun hiçbir suç işlemediği. Nurettin Soyer ne Menderes’in ne de yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in idam kararının altına imza atmadı. Nurettin Soyer başta Demirel olmak üzere Ecevit, Erbakan, Türkeş’i siyasi yasaklı yapmadı. Nurettin Soyer’i -dava sonucunda beraat eden -Türkeş hakkında idam cezası istediği için suçlayıp, buradan hareketle Tunç Soyer’in adaylığını sorgulayıp yargılamak  maalesef mantıksal tutarlılığı ve sağlam muhakemeyi yerle bir eden düşünme kusurlarıdır. Biz, Demokrat geleneğin temsilcileri, Menderes’in idamına neden olan darbenin sorumlularının çocuklarını hiçbir zaman suçlamadık. Nitekim davanın 2 numaralı sanığı ile yaptığım konuşmalarda Nurettin Soyer’in darbe yönetiminin olağanüstü koşullarında bile bir sıkıyönetim savcısı olarak, darbe hukukuna rağmen yapılacakların asgarisini yaptığını dinledim. Diğer yandan Ergenekon ve Balyoz davalarının Kuddusi Okkır’ı ve askerlerimizi zindanlara gömen, şerefli Türk Ordusunu FETÖ’nün işgal etmesinin koşullarını hazırlayan hain savcılarını unutmayalım. Kısaca olayları kendi asli tarihsel aktörleri ve şartları içinde değerlendirdiğimizde ortada suç falan yok; bunu yüklenecek varis de yok.

NE OLMUŞTU?

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesi bazı kesimlerde rahatsızlık yarattı. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de bulunduğu çok sayıda siyasi, Soyer ismine 12 Eylül darbesi döneminde ülkücüleri yargılayan askeri savcı Nurettin Soyer’in oğlu olması nedeniyle karşı çıktı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER