Babacan'dan Erdoğan'a uyarı: Kısa vadeli hevesler peşine düşmeyin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Çankaya Kongresi'nde gündeme ilişkin konuştu.

© AA
Babacan'dan Erdoğan'a uyarı: Kısa vadeli hevesler peşine düşmeyin

Kanal İstanbul projesine tepkisini yineleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum; hükümeti uyarmak istiyorum. Sakın ola kısa vadeli hevesler peşine düşüp, bölgenin jeopolitik dengelerini bozmayın diyorum" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’daki ikinci ilçe kongresini Çankaya'da gerçekleştidi. Babacan gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'ADINI AÇIK KOYMAK LAZIM'

Kanal İstanbul projesi için, "Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti hazinesine ve bütçesine bir ipotek koyma projesidir. Adını açık koymak lazım" diyen Babacan, iktidara Montrö uyarısında bulundu. Babacan, şöyle konuştu:

"Hükümet bu projenin maliyeti ile ilgili henüz sağlıklı bir projeyi de paylaşmış değil. Ama bakıyoruz, sağda solda yapılan konuşmalardan, açıklanan raporlardan, fizibilitelerden şuradan buradan tahminler en az 20 milyar dolardan başlayıp belki de 60 milyar dolara kadar çıkacak bir maliyeti gösteriyor bize. Hangi rakam esas alınırsa alınsın, halkımızın altında yıllarca ezileceği ağır bir borç yükü geliyor. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti hazinesine ve bütçesine bir ipotek koyma projesidir. Adını açık koymak lazım."

ERDOĞAN'A UYARI

"Karadeniz, bugün eğer bir barış denizi ise bunda Montrö’nün rolü büyüktür. Ben buradan hükümete bir kez daha seslenmek ve uyarmak istiyorum. Bugünlerde gittikçe artan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim dikkate alındığında Karadeniz’deki dengeleri ve ülkemizin uzun vadeli güvenliğini ve çıkarlarını korumak için Montrö Anlaşması’nın tavizsiz bir şekilde uygulanması gerekmekte. Ben buradan Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum. Hükümeti uyarmak istiyorum. Sakın ola kısa vadeli hevesler peşine düşüp, bölgenin jeopolitik dengelerini bozmayın diyorum."

'YURTLAR SİZİN ŞAHSINIZIN DEĞİL'

Babacan, öğrenci yurtlarında kalacak öğrenciler için "Cumhurbaşkanına hakaret suçundan mahkum olmamak" şartının getirilmesine de tepki gösterdi.

"Gençlerimiz elbette Cumhurbaşkanına muhalif olabilir. Ne var bunda?" diyen soran Babacan, şunları söyledi:

"Herkes, bütün gençler sizi destekleyecek böyle bir şey yok. Üniversite kazanmış okul okuyacak ve bu yurtlar vergilerini ödeyen her bir vatandaşın parası ile yapılıyor. 'Bu vergilerle yapılan yurtlara giremezsin' diyor. Gençleri baskı ile ayrımcılıkla karşı karşıya bırakıyor. Kamu hizmetlerinden faydalanmasını engelliyor. Çünkü zihniyet şu, 'Bu yurtlar benim yurtlarım.' Sayın Erdoğan, o yurtlar sizin şahsınızın değil. O yurtlar tüm milletin. Size oy veren veya vermeyen tüm milletin vergileriyle yapılmış yurtlar o yurtlar. Tabi ki muhalif görüşlü gençler de o yurtlarda kalacak. Ve siz de buna tahammül etmekle mükellefsiniz."

SIRADAKİ HABER