CHP'li Özel'den Bakan Koca'ya: Sağlık çalışanlarının özlük hakları için adım atacak mısınız, "haklarını ödeyemeyiz" demeye devam mı edeceksiniz?

Özel, Koca’ya şu soruları yöneltti:

© AA
CHP'li Özel'den Bakan Koca'ya: Sağlık çalışanlarının özlük hakları için adım atacak mısınız, "haklarını ödeyemeyiz" demeye devam mı edeceksiniz?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya "Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilerek, biraz olsun haklarının ödenmesi yönünde bir girişimde bulunacak mısınız?Yoksa, ‘sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz’ demeye devam mı edeceksiniz?" diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özel, salgın sürecinde özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadığına dikkat çekerek, Bakan Koca’ya bunu iyileştirmek için bir adım atılıp atılmayacağını sordu.

Özel, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Covid salgını sürecinde, özveriyle görev yapan binlerce sağlık çalışanı bu Covid’e yakalandığını ve 385 sağlık çalışanın da hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Özel, Koca’ya şu soruları yöneltti:

-2018 ve 2019 yıllarında sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerin toplam tutarı ne kadardır?

-Mart 2020-Mart 2021 döneminde, sağlık çalışanların ödenen ek ödemenin bir yıllık toplam tutarı ne kadardır? Bu ödeme kaç sağlık çalışanına yapılmıştır? Bu dönemde ödenen en yüksek ve en düşük ek ödeme miktarı ne kadardır?

-Salgın sürecinde, kaç sağlık çalışanı hastalığa yakalanmış, kaçı yaşamını yitirmiştir? Covid nedeniyle çalışamaz duruma gelen sağlık çalışanı sayısı kaçtır?

-Mart 2020-Mart 2021 döneminde kaç yeni sağlık çalışanı istihdam edilmiştir?

-Covid nedeniyle iş göremez hale gelen ya da yaşamını yitiren sağlık çalışanlarından kaçına; Covid, meslek hastalığı kabul edilerek özlük hakları sağlanmış ve maaş bağlanmıştır? Başvurduğu halde; maaş bağlanmayan sağlık çalışanı sayısı kaçtır?

-Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilerek, biraz olsun haklarının ödenmesi yönünde bir girişimde bulunacak mısınız? Yoksa; "Sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz" demeye devam mı edeceksiniz?"

SIRADAKİ HABER