Erdoğan: Gezi'de AKM'nin tepesine teröristlerin resimlerini astılar

Yerine opera binası yapılacağı söylenen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkımı tamamlandı. Temel atma törenin katılan Erdoğan, "Güya AKM hassasiyetiyle hareket edenler Gezi'de AKM'yi demokrasimize saldırmanın esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın aracı haline getirdiler" dedi. Canlı yayında pazarlık yapan Erdoğan, açılış tarihi 24 aydan 20 aya indirdi. Maliyet ise 860 milyon TL yerine 850 milyon TL olarak belirledi.

© DHA
Erdoğan: Gezi'de AKM'nin tepesine teröristlerin resimlerini astılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’, İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılıp, yerine ‘daha modern bir mimariyle’ opera binası inşa edileceğini iddia ettiği, binanın temel atma törenini katıldı. Yaklaşık 10 yıldır herhangi bir etkinlik düzenlenmeyen AKM binasının eleştirilere rağmen yıkılmıştı. Mimarlar 1969’da açılan AKM’nin tarihi bir yapı olduğunu savunarak binada güçlendirme çalışması yapılmasını, yıkılmadan korunmasını istiyor.

Taksim Meydanı’nda Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni’ne katılan Erdoğan, “Güya AKM hassasiyetiyle hareket edenler Gezi’de AKM’yi demokrasimize saldırmanın esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın aracı haline getirdiler. Bunları burada yaşadık. Ne yapacaktır seyir mi edecektik. Oraya teröristlerin resimlerini astılar” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürüleceğini duyurdu.

CANLI YAYINDA AKM PAARLIĞI

Erdoğan sahneye  Atatürk Kültür Merkezinin yeni projesini, binanın mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu’nu ve miarları çağırdı. Canlı yayında ‘AKM’nin daha erken bitirilmesi’ için pazarlık yapan Erdoğan, projenin açılış tarihi 24 aydan 20 aya indirdi. Erdoğan; “Toplam maliyeti 860 milyon TL olan bu projeyi inşallah 2 yıl gibi kısa sürede tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin kullanımına sunacağız” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

ENGELLEMEK İÇİN ÇALIŞTILAR: Bazı marjinal çevreler projemizi engellemek için çalıştılar. Sokakları karıştırarak projeyi  sabote etmeye çalıştılar. AKM’nin yerine AVM yapacağımız, cami yapacağımız, ismini değiştireceğimizi söylediler. Aynı şeyi Harbiye’yi yaparken de söylediler. 2007 yılından itibaren farklı kurumların yaptığı incelemeler eski binanın kullanılamaz olduğunu ortaya koymuştu. Depremden sonra kullanılamaz durumdaydı. İncelemeler eski binanın depreme dayanıklılık bakımından gecekondudan farkı olmadığını göstermişti. Eski bina İstanbul’un beklentilerine cevap vermiyordu.

BOYUN EĞMEDİK: Eski yapının yıkılıp daha modern bina yapılmasına karşı çıkanlar ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Üzüm yemenin değil bağcıyı dövmenin peşindeydiler. Bu sözde sanatseverlerin Gezi olaylarında neler yaptıklarını milletimizi nasıl aşağıladıklarını terör örgütlerinin paçavralarıyla buradaki eski binayı nasıl kirlettiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Güya AKM hassasiyetiyle hareket edenler Gezi’de AKM’yi demokrasimize saldırmanın esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın aracı haline getirdiler. Bunları burada yaşadık. Ne yapacaktır seyir mi edecektik. Oraya teröristlerin resimlerini astılar.  Ne Gezi vandallığı döneminde ne de sonrasında tehditlere boyun eğmedik. Ülkemize ve İstanbul’a yakışır bir eser kazandırmak için yolumuza devam ettik.

CANLI YAYINDA AKM PAZARLIĞI YAPTI

YIKIM 13 ŞUBAT’TA BAŞLADI

AKM için yıkım kararı alındıktan sonra 13 Şubat’ta iş makineleri merkezde çalışmaya başlamıştı. Bazı kesimlerce ‘kent hafızası’ sayılarak yıkımına karşı çıkılan ve dava açılan AKM’nin yerine dev bir opera binası yapılacak.

SIRADAKİ HABER