Erdoğan: Martta çiftçilere toplam 3 milyar 716 milyon lira destek ödemesi yapılacak

Erdoğan, Beştepe'de çiftçilerle buluştu

© AA
Erdoğan: Martta çiftçilere toplam 3 milyar 716 milyon lira destek ödemesi yapılacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de çiftçilerle bir araya geldi. Mart ayında çiftçilere toplam 3 milyar 716 milyon lira destek ödemesi yapılacağını duyuran Erdoğan, "Her tarımsal alana kalkıp beton yığınlarını dilersek bu vatana ihanet ederiz. Halen 258 ovamızı sit alanı olarak ilan etmiş durumdayız. bu sayıyı 300'e çıkaracağız" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Kırsal kalkınma projelerinden en çok yararlananlar da birliğimizi kooperatif üyeleridir. Biz de hükümet olarak çiftçilerimizi desteklemek için her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz. Yılın ilk iki ayında çiftçilerimize beş milyar liralık destekleme ödemesini yaptık. Mart ayında yapılacak desteklerin de ödemesini duyurmak istiyorum.

"Çiftçilerimize mart ayında toplam 3 milyar 716 milyon lira destek ödemesi yapılacak.

"Tarım ve hayvancılığın ülkemiz bakımından önemini çok iyi bilen bir hükümetiz. Çiftçilerimize bu güne kadar yaptığımız destek ödemeleri bunun en büyük örneğidir. Tarımsal milli gelir bakımından da 37 milyar lirayı bulmuyordu. Çiftçilerimize verilen yıllık tarımsal destek de 1.8 milyar lirayı ancak buluyordu. Tarımsal hasıla bakımından ülkemiz Avrupa'da ilk sırada bulunuyor.

"Her tarımsal alana kalkıp beton yığınlarını dilersek bu vatana ihanet ederiz. Halen 258 ovamızı sit alanı olarak ilan etmiş durumdayız. bu sayıyı 300'e çıkaracağız. Tarım sektöründe para yani, finans çok önemlidir. Sadece geçtiğimiz yıl çirftçilerimize Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira, tarım kooperatifleri aracılığıyla 6,4 milyar lira verdik.

"Hiç kimsenin ne üreticimizin alın terine ne de tüketicimizin sofrasına göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tarım sektöründeki spekülatörleri tıpkı sınırlarımıza dayanan teröristler gibi milli güvenlik sorunu olarak görüyoruz.

"Bize Ilısu Barajını yaptırmamak için, Tunceli'de, Siirt'teki barajların yapılmaması için ne kadar çok engeller oluşturdular biliyor musunuz? Neden peki, o barajlar olunca oralardan geçiş yapamıyorlar. Biz bu terör örgütlerine rağmen bu barajlarımızı yaptık, yapıyoruz, yapacağız.

SIRADAKİ HABER