Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması

Türkiye Cumhurbakşanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘güvenli bölge’yle ilgili “Temennimiz bunu müttefiklerimizle işbirliği içinde yapmak ama bize kolaylık sağlanmazsa tek başımıza yaparız” dedi.

© AA
Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması

Maraş’taki mitingde konuşan Erdoğan, Türkiye'deki Suriyelilerin bir an önce vatanlarına dönmek istediğini belirterek, "Buradan öncelikle Amerika ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya sesleniyorum. Gelin Türkiye'nin bu çabasına destek olun" diye konuştu.

“Türkiye sadece kendi insanına hizmet etmekle kalmayan bir ülke. Biz imkanları tüm kardeşlerimizle paylaşan bir milletiz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti.

“ Bugün Suriye topraklarından kaçan insanların geri döndükleri yegane yerler Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlerdir. Afrin’dir, Cerablus’tur, İdlib’dir. Şu ana kadar 311 bin Suriyeli kardeşimiz bu bölgelere geri döndü. Bugün Avrupa halkları kendi topraklarında huzur ve güven içinde yaşıyorsa Türkiye’nin ve Türk milletinin fedakarlığı sayesindedir. Ama biz bu fedakarlığı ilanihaye yapacak değiliz. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimiz de kendi evlerini, vatanlarını özlüyor. Bir an önce vatanlarına dönmek istiyor.”

Fırat’ın doğusuyla da ilgili konuşan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gelin İdlib’i tamamen güvenli hale getirelim. Biz diyoruz ki, gelin Münbiç’i asli sahiplerine teslim edelim. Buradan öncelikle Amerika ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya sesleniyorum. Gelin Türkiye’nin bu çabasına destek olun.

Bölgedeki terör örgütü bu insanlara asla güven vermiyor. Sadece Suriyelilerin geri dönüşü değil, bizim vatandaşlarımızın can güvenliği açısından da bu mesele çok önemlidir. Suriyelilerin evlerine dönüşlerini hızlandırmak istiyoruz. Temennimiz bunu müttefiklerimizle işbirliği içinde yapmak ama bize kolaylık sağlanmazsa tek başımıza yaparız.”

SIRADAKİ HABER