Gelecek Partisi 6 Haziran'daki seçime katılabilecek

Afyonkarahisar'ın Güney beldesinde 6 Haziran'da belediye seçimi yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Gelecek Partisi'nin de seçime katılabileceğine karar verdi.

© AA
Gelecek Partisi 6 Haziran'daki seçime katılabilecek

1 Kasım 2020 tarihinde 1. Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştiren Gelecek Partisi'nin 2 Nisan itibariyle yapılacak her seçime girmeye hukuken hak kazanmasının ardından ilk düzenleme, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde 6 Haziran'da yapılacak belediye seçimi için yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine, Gelecek Partisi'nin de katılabileceğine karar verdi.

Daha önce Güney beldesindeki seçimlere 19 siyasi partinin katılma yeterliliğine sahip olduğuna hükmeden YSK'nin son kararıyla seçimlere katılabilecek siyasi parti sayısı 20'ye yükselmiş oldu.

YSK'YE BAŞVURU YAPILMIŞTI

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, YSK, Güney beldesindeki seçimlere katılma yeterliliğine sahip 19 siyasi partiyi, 24 Mart tarihli kararıyla belirledi. Bu partiler arasında, 'teşkilatlanma koşulunu sağlamadığı' gerekçesiyle Gelecek Partisinin bulunmaması üzerine parti yetkilileri YSK'ye başvurdu.

Partinin ilçe kongre kayıtlarının Yargıtay veri tabanında görünmediği, 41'in üzerinde il ve bu illerin en az 3'te bir ilçesinde teşkilatlanmanın tamamlandığı belirtilen başvuruda, yeterli sayıda ilçe kuruluşunun yapıldığı, tüm bu ilçelerin kongrelerinin ilçe seçim kurulu başkanlıkları nezaretinde gerçekleştirildiği anlatıldı.

Başvuruda, bazı ilçelerin kongre sonuçlarının ilçe kaymakamlıklarına geç bildirilmesi veya bazı kaymakamlık ve valilik il sivil toplum müdürlüklerinin sonuçları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na zamanında bildirmemesinin, bu sonuca sebebiyet vermiş olabileceği savunuldu.

YSK: GELECEK PARTİSİ TEŞKİLATLANMAYI TAMAMLADI

Kurul, inceleme sonucunda, Gelecek Partisinin, 6 Haziran'daki Güney beldesi belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine katılabileceğine hükmetti.

Kararda, partinin itirazı üzerine, kongre evraklarının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na 31 Mart'ta gönderildiği, yeniden değerlendirme yapılarak, partinin teşkilat kütüğünün gönderilmesinin istendiği ifade edildi.

Gönderilen cevap yazısındaki listenin karşılaştırılması sonucunda, Gelecek Partisi'nin seçime katılmak için gereken teşkilatlanmayı tamamladığının belirlendiği bildirildi.

Kararda, partinin oy verme günü 6 Haziran'dan 6 ay öncesinde, illerin en az yarısında teşkilatlanmasını tamamladığı ve Güney beldesindeki belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimine katılma koşullarını taşıdığı belirtildi. (ANKARA-AA/HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER