HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda okundu. Kararın okunması ile Gergerlioğlu'nun milletvekilliği sona erdi.

© TWITTER
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda okunmasıyla birlikte sona erdi. 

Daha önce yaptığı açıklamada "Burası TBMM. Ben de milletin iradesini temsil ediyorum, çok açık bir haksızlıkla bu gasp edilmeye çalışılıyor. Ben milletin meclisinde milleti koruyacağım" diyen Gergerlioğlu'nun bu doğrultuda Meclis'i terk etmeyerek eyleme başlaması bekleniyor.

​Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmış ve dosya Meclis'e gönderilmişti.

Kerestecioğlu: Bu haksızlığı asla kabul etmiyoruz
Gergerlioğlu hakkındaki karara birçok siyasetçi tepki gösterdi. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, "Meclis Genel Kurulu'ndan canlı yayında olacağız. Bu haksızlığı asla kabul etmiyoruz" ifadesini kullandı.

​Tekin: AKP zulmünün yeni bir seviyesi
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu belirterek "Bir tweet bahane edilerek insan hakları mücadelesi veren, her kesimden vatandaşın temel haklarını korumaya çalışan bir milletvekili hapsedilmeye çalışılıyor. AKP zulmünün yeni bir seviyesi" dedi.

Basın locasında protesto
Eski AK Parti Bitlis Milletvekili Abdürrahim Aksoy, Gergerlioğlu hakkındaki kararı TBMM Genel Kurulu'nun basın locasında "Otokrasiye karşıyım" diyerek protesto etti.

- 17:10 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Babacan, "Arkadaşımız, milletvekilimiz Mustafa Yeneroğlu Meclis’te. Biz de sizin yanınızdayız. Bu haksız kararı kuvvetli bir şekilde kınıyoruz" dedi.

- 16:32 HDP Grubu, TBMM Genel Kurulu'nda oturma eylemi başlattı.

- 16:05 Birleşim kapandı. Gergerlioğlu ve HDP'li milletvekillerinin Genel Kurul'da bekleyişi sürüyor.

- 16:00 AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan söz alarak yapılan işlemin anayasaya uygun olduğunu, mahkeme tarafından verilmiş kararın Meclis'te okunması işleminin usulünce yapıldığını söyledi. HDP'li vekillerin protestolarını sürdürmesi sonrası oturuma yeniden ara verildi.

- 15:50 Celal Adan verilen aranın ardından Genel Kurul'u açtıktan sonra Gergerlioğlu'nun dışarı çıkmasını rica etti, idare amirlerini göreve davet etti. TBMM İdare Amirlerinden Alpay Özalan, Gergerlioğlu'nu çıkarmak için HDP grubuna doğru gitti. Gerilim ve itişmeler yaşandı. Bunun üzerine oturuma tekrar ara verildi.

- 15:40 Meclis Başkanvekili Celal Adan, Gergerlioğlu'nun salondan ayrılmasını istedi. Bu arada HDP milletvekilleri slogan atarak sıra kapaklarına vurmayı sürdürdü. Bunun üzerine Adan tekrar ara vererek grup başkanvekillerini görüşmeye davet etti.

TBMM'nin resmi internet sitesinde Gergerlioğlu'nun biyografisi değiştirildi.

- 15:32 Genel Kurul salonunda HDP'li milletvekillerinin protestoları sürerken, Gergerlioğlu sosyal medyada açılan canlı yayında konuştu. Gergerlioğlu, "Bu anayasayı çiğneyen bir karar. Bu siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz. Ben sadece bir barış paylaşımı yaptım. Ben tekrar söylüyorum, yaşamak direnmektir. İstedikleri kadar uyduruk cezalar vesinler. Biz yolumuza devam edeceğiz. Burada 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor" dedi.

CHP'li Enis Berberoğlu'nun Meclis'e milletvekili olarak döndüğünü hatırlatan Gergerlioğlu, "Benim de buraya döneceğim kesindir. Bütün bunları bile bile vekilliğimi düşürüyorlar" ifadesini kullandı. Gergerlioğlu ayrıca, salona dönerek "Baştan sona hukuksuzlukla doluydu bu karar. Ben milletimin bağrındayım, milletimin kalbindeyim ve hiçbir yere gitmiyorum" diye seslendi.

- 15:19 Gergerlioğlu hakkında kesinleşen karar TBMM Genel Kurulu'nda okundu. HDP sıralarından tepkiler yükseldi. Oturuma ara verildi.

- 15:10 Eski AK Parti Bitlis Milletvekili Abdürrahim Aksoy, Gergerlioğlu hakkındaki kararı TBMM Genel Kurulu'nun basın locasında "Otokrasiye karşıyım" diyerek protesto etti.

Özel: Yasama organının bu hukuksuzluğa bir kez daha alet edilmesi kabul edilemez

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesinin hukuksuz olduğunu belirterek "Yasama organının bu hukuksuzluğa bir kez daha alet edilmesi kabul edilemez. TBMM Başkanlığı Enis Berberoğlu kararında yaptığı hatayı kasten tekrarlamaktadır" diye yazdı.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu&#39;nun vekilliğinin düşürülmesi hukuksuzdur.<br><br>Yasama organının bu hukuksuzluğa bir kez daha alet edilmesi kabul edilemez. TBMM Başkanlığı Enis Berberoğlu kararında yaptığı hatayı kasten tekrarlamaktadır. <a href="https://twitter.com/hashtag/Gergerlio%C4%9FluYaln%C4%B1zDe%C4%9Fildir?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#GergerlioğluYalnızDeğildir</a></p>&mdash; Özgür Özel (@eczozgurozel) <a href="https://twitter.com/eczozgurozel/status/1372168900020944901?ref_src=twsrc%5Etfw">March 17, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Baş: Bu karar tarihe bir utanç olarak geçecek​

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, halkın iradesinin çiğnendiğini söyledi. Baş, "Bu karar tarihe bir utanç olarak geçecek. Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi tümüyle hukuksuzdur. Halk iradesine darbedir" ifadesini kullandı.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Az evvel okunan tezkereyle, hukuksuz-keyfi bir karara dayanarak halkın iradesi bir kez daha çiğnendi.<br>Bu karar tarihe bir utanç olarak geçecek. <br>Gergerlioğlu&#39;nun vekilliğinin düşürülmesi tümüyle hukuksuzdur. halk iradesine darbedir.<a href="https://twitter.com/hashtag/Gergerlio%C4%9FluYaln%C4%B1zDe%C4%9Fildir?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#GergerlioğluYalnızDeğildir</a></p>&mdash; Erkan BAŞ (@erkbas) <a href="https://twitter.com/erkbas/status/1372165670025240580?ref_src=twsrc%5Etfw">March 17, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Babacan: Demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine aykırı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Meclis'in milletvekillerinin dokunulmazlıkları çerçevesinde farklı görüşlerin ifade ve müzakere edildiği bir çatı olduğunu söyledi. Babacan, "Bağımsız ve tarafsız olduğu şüpheli yargı kararlarıyla vekilliklerin düşürülmesi demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine aykırıdır" görüşünü dile getirdi.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Meclis, milletvekillerinin dokunulmazlıkları çerçevesinde farklı görüşlerin ifade ve müzakere edildiği çatıdır. Bağımsız ve tarafsız olduğu şüpheli yargı kararlarıyla vekilliklerin düşürülmesi demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine aykırıdır.<a href="https://twitter.com/hashtag/DemokratikT%C3%BCrkiye%C4%B0stiyoruz?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#DemokratikTürkiyeİstiyoruz</a></p>&mdash; Ali Babacan (@alibabacan) <a href="https://twitter.com/alibabacan/status/1372177077970083846?ref_src=twsrc%5Etfw">March 17, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

​Ağbaba: En açık tabiriyle halk iradesinin gaspı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi, en açık tabiriyle, halk iradesinin gaspıdır. 'Milli iradeyi' ağızlarında sakız edenler, seçimle gelen milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırarak milli iradeye darbe yapmıştır" dedi.​

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Ömer Faruk Gergerlioğlu&#39;nun vekilliğinin düşürülmesi, en açık tabiriyle, halk iradesinin gaspıdır.<br><br>&quot;Milli iradeyi&quot; ağızlarında sakız edenler, seçimle gelen milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırarak milli iradeye darbe yapmıştır.<a href="https://twitter.com/hashtag/Gergerlio%C4%9FluYaln%C4%B1zDe%C4%9Fildir?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#GergerlioğluYalnızDeğildir</a></p>&mdash; Veli AĞBABA (@veliagbaba) <a href="https://twitter.com/veliagbaba/status/1372164833441939467?ref_src=twsrc%5Etfw">March 17, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Ne olmuştu?
​Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmış ve dosya Meclis'e gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 16:33
SIRADAKİ HABER