HDP’den Almanya Dışişleri'ne mektup: Kriminalize eden söylemleri reddediyoruz

HDP, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın, AYM'de açılan kapatma davasına ilişkin yaptığı açıklamadaki bazı ifadelerine "HDP’yi kriminalize eden söylemleri reddediyoruz" sözleriyle tepki gösterdi.

© DPA
HDP’den Almanya Dışişleri'ne mektup: Kriminalize eden söylemleri reddediyoruz

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Yargıtay Başsavcılığı tarafından partinin kapatılması amacıyla açılan kapatma davasına ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a konuyla ilgili bir mektup gönderildi.

Buldan ve Sancar, bakanlığın, Türkiye’deki siyasi baskılara ve hukuksuz uygulamalara dair eleştirilerin yer aldığı açıklamasının son paragrafındaki, "HDP'den de AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile arasına belirgin bir sınır koymasını bekliyoruz" ifadesine tepki gösterdi.

'BU SÖYLEM AB DEĞERLERİYLE ÇELİŞİYOR'
Mektupta, AK Parti-MHP koalisyonunun HDP’yi kriminalize etme ve siyasal alanı işlevsizleştirme amacına dönük olarak sık sık başvurduğu “HDP’nin PKK ile arasına mesafe koyması gerektiği” söyleminin Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından da kullanılmış olması eleştirildi. Bu ifade biçiminin siyasal örgütlenme ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi değerleriyle çeliştiği belirtildi. Türkiye’nin 3’üncü büyük partisi olan ve milyonlarca seçmenden oy alan HDP’ye dair bu ifadenin hiçbir hukuki zemininin bulunmadığı vurgulanarak, geçmişte HEP, DEP, ÖZDEP, HADEP ve DTP gibi partilerin de aynı gerekçelerle kapatıldığı, ancak AİHM’nin bu partilerin tümü hakkında Avrupa İnsan Hakları Sözleşme’nin 11’inci maddesi uyarınca Türkiye aleyhine ihlal kararları verdiği hatırlatıldı.

HDP Eş Genel Başkanları, Almanya Dışişleri'nden bu çağrıyı yapmalarını mümkün kılacak somut ve hukuki dayanaklar konusunda da bilgi talep etti.

'SUÇLAMALAR TÜMÜYLE TEMELSİZ'
Tekçiliğe ve hukuksuzluğa karşı toplumsal barış, demokrasi ve özgürlükler lehine tutum alan HDP’nin böylesi bir yaklaşımla karşı karşıya kalmasının kabul edilemez olduğu belirtilen mektupta; AİHM, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Parlamentosu kararları, Venedik Komisyonu raporları ve daha birçok uluslararası kuruluşun açıklamaları da hatırlatılarak HDP’ye yönelik suçlamaların ve baskıcı uygulamaların tümüyle temelsiz olduğunun altı çizildi. Bütün bunlara rağmen HDP’ye böylesi bir çağrının yapılabilmiş olmasının reddedildiğine işaret edilen mektupta, Almanya Dışişleri Bakanlığının konuyu bu çerçevede tekrar değerlendirmesi talep edildi. (Kaynak: Evrensel)

SIRADAKİ HABER