Kılıçdaroğlu: Toplanan paralar nereye gitti?

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında değerlendirmelerde bulundu: 15 Temmuz şehitleri için soru sorumuştum toplanan paralar nereye gitti diye. Şu ana kadar tık yok. Toplanan milyonlar nereye gitti?

© AA
Kılıçdaroğlu: Toplanan paralar nereye gitti?

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

İşte Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden satır başları:

SURİYE POLİTİKASI DOĞRU DEĞİL: Suriye politikasının doğru olmadığını söyledik en başından beri. Suriye’nin içişlerine karışmayın dedik. 3,5 milyon Suriyeli geldi, ne yapacağımızı bilmiyoruz hala.

TÜRKİYE’DE YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL: İstinaf mahkemesinin onaylamasıyla Cumhuriyet Gazetesi yazar ve çizerleri şimdi yine hapishaneye girecekler. Türkiye’de yargı bağımsız değil. Olsa bir sürü gazeteci içeride olmaz. Talimatla kararlar alınıyor yargıda… Gazetecilerin hapse atılması, aylardır içeride olan ama iddianamesi bile hazırlanmayan insanların haksız yere içeride tutulması, dünyaya Türkiye’deki adaletin içinde bulunduğu durumu anlatıyor.

SÖZLEŞMELİ ER VE ER BAŞLAR: Şu anda görev yapan sözleşmeli er, erbaşların sorunları var mı? Bu sorunlardan söz edeceğim. Uzman çavuş veya astsubay mesai bitiminde akşam evine gider. Orduda 7 yıl görev yapan sözleşmeli er, erbaşlar evlerine gidemiyorlar. 7 yıl evlerine gidemiyorlar. Ancak yılda 30 gün izin var veya 15 gün mazeret izni veya doğum ölüm izni 7 günlük evlilik izni var. Sonra 7 yıl kışlada bekleyeceksin tıpkı erler gibi. 7 yıl boyunca kışlada er koğuşunda kalmak zorundalar. Neden? Bunlar insan değil mi?

HAKSIZLIK DEĞİL Mİ BU? Ocak 2018’de uzman çavuş astsubay ve üst kademeye 400 lira iyileştirme zammı yapıldı. Herkese zam sözleşmeli er erbaşlara bu zam verilmedi. Neden? Sözleşmeli er erbaşlara aile çocuk yardımı yapılmaz. Askerler bir yerden bir yere görevlendirilebilirler. Giderlerken tayin izni yol harcırahı alırlar. Sözleşmeli er erbaşlara bu hak da yok. Bunlar robot değil bunlar da insan. Bunlarda eş durumu tayini de yok. Neden? Şehit olduklarında yakınlarına ayda 4200 lira veriyorlar. Sözleşmeli er erbaş dışında şehit olursa 5600 lira veriyorlar. Şehit şehittir. Haksızlık değil mi bu? 15 Temmuz şehitleri için soru sorumuştum toplanan paralar nereye gitti diye. Şu ana kadar tık yok. Toplanan milyonlar nereye gitti? Şu ana kadar hiçbir haber yok. Şehit yakınlarına gazilere kira yardımı yapılıyor. Ama şehit sözleşmeli er erbaşların ailelerine kira yardımı yapılmıyor. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER