Kılıçdaroğlu: Türkiye sosyal devlet kavramını unuttu

Kemal Kılıçdaroğlu: Sokak aktörleri; Türkiye’deki sayıları yaklaşık 6 milyondur, dertleri geçimdir. Hortumcu piyasa aktörleri; sayıları çok sınırlıdır, rant gelirlerinin ve devlet ihalelerinin yüzde 90’ını kontrol ederler ve geçim diye bir dertleri yoktur.

AA
Kılıçdaroğlu: Türkiye sosyal devlet kavramını unuttu

Sokak Ekonomisi Çalıştayı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşların gelirleri arasında ‘uçurum’ olduğunu söyleyerek, “Türkiye sosyal devlet kavramını unuttu” dedi.  Kılıçdaroğlu, “Hortumcu Piyasa’ aktörlerinin en önemli gelirleri rant gelirleridir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

PRİM YATIRMAK ZORUNDALAR: Sokak ekonomisinin aktörleri; SGK’dan emekli olmak için ayda en az 754 lira prim yatırmak zorundadırlar. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri; SGK’dan emekli olmak için ayda en az 754 lira prim yatırmak zorundadırlar. Sadece bu konuda eşitlik vardır. Sokak ekonomisinin aktörleri; sorunlarını dile getirme konusunda kendilerini sahipsiz hissederler. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri; saray ve yargı arkalarındadır. Saray aracılığıyla yargıyı kontrol ederler. FETÖ’cü olmalarının bile bir önemi yoktur.

SOKAK ATÖLYELERİ GÜNLÜK İHTİYAÇLARI KARŞILAR: Sokak aktörleri; Türkiye’deki sayıları yaklaşık 6 milyondur. En büyük dertleri geçimdir. Hortumcu piyasa aktörleri; sayıları çok sınırlıdır. Rant gelirlerinin ve devlet ihalelerinin yüzde 90’ını kontrol ederler. Geçim diye bir dertleri yoktur. Sokak aktörleri; ekonomik faaliyetlerini sürdürürlerken,dayandıkları herhangi bir siyasal güç yoktur. Hortumcu piyasa aktörleri; sürekli artan varlığını desteğini aldığı siyasal iktidara borçludur. “Hırsız bizim hırsızımızdır”bunun en somut ifadesidir.

FABRİKALAR SATILIYOR: Sokak aktörleri; toplumun yoksul kesimlerinin günlük, anlık ihtiyaçlarını karşılarlar. Hortumcu piyasa aktörleri; toplumun geniş kesimlerinin gelirlerini siyasal yandaşları aracılığı ile hortumlarlar. Sokak ekonomisinin aktörleri; rant geliri elde etmek bunlar için imkânsızdır. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri; sadece İstanbul’daki 76 gökdelen için bir avuç rantiyeciye sağlanan gelir 240 milyar liradan fazladır. Sokak ekonomisinin aktörleri; devlet ihalelerine girme güçleri, mali olanakları yoktur. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörleri; devletin en önemli fabrikaları, Sakarya’daki tank palet fabrikası dahil, ihaleli, ihalesiz bunlara peşkeş çekilir.

SIRADAKİ HABER