Öztrak'tan Bahçeli'ye: 4 ay önce beka sorunu yok muydu?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "seçimlerin beka meselesi olduğu" açıklamasını eleştirdi. Bahçeli'nin 23 Ekim 2018'deki konuşmasında "Artık bir ittifak arayışında değiliz" dediğini hatırlatan Öztrak, "4 ay önce bu ülkenin beka sorunu yoktu da yüzüğü birkaç hafta sonra tekrar taktıktan sonra mı beka sorunu başladı?" dedi.

© AA
Öztrak'tan Bahçeli'ye: 4 ay önce beka sorunu yok muydu?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘MİLLETE TERÖRİST DİYEN BİR PARTİ BAŞKANI HİÇ GÖRÜLMEDİ’

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldığını hatırlatan Faik Öztrak, seçimlerde belediye başkanları ile muhtarların seçileceğini “buna rağmen iktidarı bir koltuk korkusu”nun sardığını söyledi. Öztrak, “Birkaç belediye kaybetmemek için saray koalisyonu görülmemiş seviyesizlikte bir kampanya yürüyor” dedi. Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

“Devletin tüm imkanlarını kullanan AK Parti Genel Başkanı, sırtındaki cumhurbaşkanlığı gömleğinin arkasına da saklanarak millete ve muhalefete her gün ağız dolusu hakaret ediyor. Kendisine bir yanıt verildiğinde ise soluğu derhal mahkemede alıp, yandaş savcı ve hakimler eliyle milyonlarca liralık tazminat kararlarıyla muhalefetin sesini kısmaya çalışıyor. 2300 yıllık bir devlet geleneğimiz var, 141 yıllık anayasa geleneğimiz var, acısıyla tatlısıyla 73 yıldır süren çok partili bir demokratik yaşamımız var ve Türkiye 1946’dan bu yana 20 genel seçim, 14 tane de yerel seçim görmüş. Ama Türkiye Cumhuriyeti kendi milletine ‘terörist’ diyen, cumhurbaşkanlığı gömleğinin arkasına gizlenmiş bir parti genel başkanını daha önce hiç görmemiş. Bu seçimlerde ne yazık ki böyle bir skandala, rezalete tanıklık ediyoruz.”

‘TERÖRİST KURŞUNUNUN YAPMADIĞI AYRIMI YAPIYORLAR’

“CHP’li, AK Parti’li, HDP’li, MHP’li, Saadet Parti’li, İYİ Parti’li demeden her vatandaş vergisini veriyor” diyen Öztrak, “Askerlik vazifesini parti ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlar yerine getiriyor. Askerlerimiz hain pusularda şehit olurken gelen hain kurşun partili ayrımı yapıyor mu? Peki terörist kurşunlarının yapmadığı bu ayrımı bu ülkede kim yapıyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin birliğini, beraberliğini sağlayacağına namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş AK Parti Genel Başkanı yapıyor. Erdoğan, belediye seçimlerde kendine oy vermeyecek tüm vatandaşları ‘terörist’ diye yaftalıyor” dedi.

‘ŞEHİT AİLELERİ OY VERMİYOR DİYE TERÖRİST Mİ OLACAK’

“Vatan savunmasına gidenlerin partisinin olmayacağını” söyleyen Faik Öztrak, “Evlatlarını bu ülke için toprağa vermiş şehit aileleri sırf AK Parti’ye oy vermiyor diye terörist mi olacak? 1 Nisan sabahı AK Parti Genel Başkanı hangi yüzle çıkıp ‘Ben 81 milyonun cumhurbaşkanıyım’ diyebilecek. Birkaç belediye başkanlığı için bu kadar kalp kırmaya, 81 milyonu parçalamayı göze almaya değer mi? Milleti bölüp parçalayan bu seçim kampanyası ne Türkiye’ye ne AK Parti’ye ne AK Parti’nin Genel Başkanına ne de sarayın bekçisine bir hayır getirmeyecektir” ifadelerini kullandı.

İktidarın bir “beka tartışması tutturduğunu” belirten Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Ekim 2018’deki grup toplantısındaki sözlerini hatırlattı. Bahçeli’nin o konuşmada, “Kendi yolumuzu çizeceğiz, artık bir ittifak arayışında değiliz” dediğini dile getiren Öztrak, “Bundan 4 ay önce bu ülkenin beka sorunu yoktu da yüzüğü birkaç hafta sonra tekrar taktıktan sonra mı beka sorunu başladı?” diye konuştu.

Bahçeli’nin milli harp sanayinin en stratejik tesislerinden, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın “Katarlılara peşkeş çekilmesi”ne tek bir laf etmediğini belirten Öztrak, “Bekanın milletin değil, saray iktidarının koltuk bekası olduğu artık gayet iyi anlaşılıyor. Ben milletimizin kalbini kıran saray koalisyonunu Yunus’un ‘Bir kez gönül yıktın ise/Bu kıldığın namaz değil/Yetmiş iki millet dahi/Elin yüzün yumaz değil’ dizeleriyle uyarayım” dedi.

‘ASPİRİN TEDAVİSİYLE YETİNİLECEĞİ ANLAŞILIYOR’

Öztrak, Şubat’ta da yıllık enflasyonun piyasa dışı müdahalelere rağmen yüzde 20 civarında kaldığını söyledi. Türkiye’nin halen dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip 10 ülkesinden biri olduğunu ve üçüncü dünya ülkeleri ile aynı ligde yer aldığını kaydeden Faik Öztrak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hal böyle iken sarayın sosyete damadı çıkıp milletle alay eder gibi ‘Aldığımız tedbirler etkisini göstermeye başladı’ diyor. Peki aldıkları tedbirler nedir? TÜİK’in 2019’da seçim kriterlerini değiştirerek bazı marketlerden fiyat derlenmeye başlanması. Marketlere ve fabrikalara açılan tehdit telefonları. Milleti saatlerce kuyrukta bekleten tanzim satış mağazaları açma. Zamları idari kararlarla seçim sonrasına erteleme. Akaryakıt fiyatlarında Şubat’ta yapılması gereken zammı ay sonuna denk getirip, yüzde 7’ye yaklaşan benzin zamlarının sadece yüzde 2’sinin Şubat ayı fiyatlarına yansımasını sağlamak. Ülkede üretim kapasitesini artıracak, tarladaki yangını söndürecek hiçbir tedbir yok. Seçim geçene kadar varsa yoksa krizin işaretlerini gizleyecek aspirin ve pansuman tedavisiyle yetinileceği anlaşılıyor.”

‘KARDEŞİM ESAD DİYEN BİZ DEĞİLDİK’

Faik Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CHP’yi ‘PKK, FETÖ, DHKP-C, TİKKO ve Esed’le birlikte olmak’ ile suçladı. AK Parti milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar ‘AK Parti’ye vereceğiniz oylardan dolayı Allah mahşerde sizlere hesap sormaz’ dedi. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Yüce dinimizi bu seçimlere alet etmek iktidar kanadının çaresizliğini ortaya koyuyor. Yine aynı şekilde CHP’yi veya kendileri dışındaki herkesi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermek de seçimler konusunda saray iktidarının ne kadar büyük bir sıkıntı içinde olduğunu açık seçik ortaya koyuyor” dedi.

İşsizliğe, ekonomik sıkıntılara nasıl çare olunacağına bakılması gerektiğini kaydeden Öztrak, “Dönüp baksak geçmişte saray iktidarının tüm bu terör örgütleriyle beraberliği olmuştur. ‘Kardeşim Esad’ diyen biz değildik ki. 2013 yılında ‘Lazistan, Kürdistan’ı kendisi söyledi. Bunlarla milletin gözünü boyamaları artık mümkün değil” diye konuştu.

‘HDP’NİN KENDİ İÇ İŞİDİR’

Öztrak, anketlerle ilgili bir soruya, “Anketlerle ilgili manipülasyon olur ama bugüne kadar anketler konusunda ağzını açmayan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan ve partinin diğer yöneticileri bu anketlere neden takmıştır? Neden MHP de bunların peşine takılmaktadır? İstedikleri şeyi görmedikleri zaman çılgına dönüyorlar. Demek ki anketlerden bunlar istedikleri sonuçları göremiyorlar. Çok büyük sıkıntıdalar” yanıtını verdi.

“HDP’nin bazı ilçelerde adaylarını muhalefet lehine çekmesi”nin sorulduğu Öztrak, “HDP’nin kendi iç işidir. Bizlerin bu konuyla ilgili yorum yapmasının doğru olmayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)

SIRADAKİ HABER