Yıldırım: Gençlere özel kuluçka merkezleri kurulacak

‘Bunlara kafa yorun gençler. Bunlar önemli şeyler. Bunlar Türkiye'nin geleceği.’

© DHA
Yıldırım: Gençlere özel kuluçka merkezleri kurulacak

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında akşam saatlerinde Maltepe Kredi Yurtlar Kurumu Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu'nda öğrencilerle bir araya geldi.

Buradaki konuşmasında, "Geçmiş zamanlarda yurt bulmak için milletvekili düzeyinde torpil aranıyordu. Üstelik odada yer yok, bir koğuş, onlarca yatak, dolaplar kırık, banyo, tuvalet perişan. Şimdi öyle mi? Pırıl pırıl” diyen Yıldırım, İstanbul'da 12 gençlik merkezi kuracaklarını, Maltepe’dekine ise ölen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini vereceklerini söyledi.

‘KULUÇKA MERKEZLERİ KURACAĞIZ’

Öğrencilerin üniversiteyi bitirip iş bulma telaşı içerisinde olacağını ifade eden Yıldırım, ''Gençlere özel kuluçka merkezleri kurulacak. Yapay zeka, robot teknolojileri, yazılım… Bunlara kafa yorun gençler. Bunlar önemli şeyler. Bunlar Türkiye'nin geleceği” dedi.

‘FİKRİNİ GETİR YATIRIMI GÖTÜR’

Genç girişimcilerin bir araya gelip ürünlerini oluşturacağı bir merkez kuracaklarını söyleyen Yıldırım, “İlk müjdemiz Bayrampaşa'ya bir teknoloji üssü kuracağız. Buradan yeni Aziz Sancarlar çıkacak, yeni bilim adamları çıkacak, yeni patent sahipleri çıkacak. Bu üste Türkiye'deki tüm üniversitelerin bir araya geleceği açık bir kampüs olacak. Üniversite öğrencileri, hocalar, şirketler burada buluşacak, fikirlerini paylaşacaklar, şirketler bu fikirleri değerlendirip bunu bir ürüne dönüştürecekler” diye konuştu.

‘ARTIK AKIL PARA KAZANIYOR’

Yıldırım, “Geçtiğimiz ay Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük, dünyanın 5'nci E-Spor sahnesini Ataşehir'de açtık. Orada şimdi müsabakalar yapılıyor. Bu müsabakalar sonrasında birinci olan takım E-spor dünya müsabakalarına katılacak. Bir başka dünya var. Bu sizin dünyanız, bunlar gerçek. Bazıları bunun oyun olduğunu zannediyor. Bu işten milyon dolarlar kazananlar var. Bu akıl terinin sonucu. Artık akıl para kazanıyor. Büyükşehir Belediyesi'ni de kazanırsak bir E-Spor takımı mutlaka olacak” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım, konuşmasının ardından salonda bulunan öğrencilerin taleplerini dinledi. Ziyarette, Yıldırım'a Cumhur İttifakı'nın Maltepe Belediye Başkan Adayı Ahmet Baykan ile AKP Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Erikçi de eşlik etti. 

SIRADAKİ HABER