Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı sonunda, Nazi Almanyası'nın teslimiyetini imzaladığı Zafer Günü’nün 79’uncu yıl dönümünde başkent Moskova’da konuştu.

Putin, “Batı'da İkinci Dünya Savaşı'nın derslerini unutmak istiyorlar. Nazizm'e karşı gerçek savaşçıların anıtlarını yıkıyorlar, hainleri ve Nazilerin suç ortaklarını kaidelere yerleştiriyorlar” dedi.

Rus lider, “Babalarımızı, dedelerimizi ve büyük dedelerimizi onurlandırıyoruz. Onlar kendi topraklarını savundular ve Nazizm'i ezdiler, Avrupa halklarını özgürleştirdiler. Bugün İkinci Dünya Savaşı hakkındaki gerçekleri nasıl çarpıtmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bu durum, esasen sömürgeci olan politikalarını ikiyüzlülük ve yalanlar üzerine kurmaya alışmış olanları rahatsız etmektedir. Nazizm'e karşı gerçek savaşçıların anıtlarını yıkıyorlar, hainleri ve Nazilerin suç ortaklarını kaidelere yerleştiriyorlar, askerlerin kahramanlıklarının ve asaletlerinin, yaşam adına yaptıkları büyük fedakarlıkların üzerini çiziyorlar” diye konuştu.

Putin, “Batı'da İkinci Dünya Savaşı'nın derslerini unutmak istiyorlar ama biz insanlığın kaderinin Moskova ve Leningrad, Rzhev, Stalingrad, Kursk ve Harkiv yakınlarındaki görkemli savaşlarda, Minsk, Smolensk ve Kiev yakınlarında, Murmansk'tan Kafkasya ve Kırım'a kadar uzanan ağır kanlı savaşlarda belirlendiğini hatırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna’daki savaşı işaret ederek, “Rusya şu anda zor bir dönemden geçmektedir. Anavatanın kaderi, geleceği her birimize bağlıdır. Bugün, Zafer Günü'nde bunun daha da keskin ve net bir şekilde farkına varıyoruz ve her zaman cesur, asil, bilge, dostluğa değer veren ve zorluklara kararlılıkla göğüs geren, kendilerine ve ülkelerine her zaman güvenen, Anavatanı içtenlikle ve özveriyle seven kazananlar kuşağını örnek alıyoruz” diye konuştu.

Editör: Can Polat