Reuters haber ajansına konuşan İsrailli bir yetkili, Başbakan Netanyahu'nun savaş kabinesini feshettiğini söyledi. 6 üyeli savaş kabinesinin feshinin ardından, Netanyahu'nun aralarında Savunma Bakanı Yoav Gallant ve savaş kabinesinde yer alan Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'in de bulunduğu küçük bir bakan grubuyla bir araya gelmesi bekleniyor.

Söz konusu iddia, İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ve Gadi Eisenkot'un kabineden ayrılma kararlarını duyurmasının ardından geldi.

'NETANYAHU, İSRAİL'İN GERÇEK ZAFERE DOĞRU İLERLEMESİNİ ENGELLİYOR'

Gantz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Hükümetten üzülerek resmi olarak istifa ettiğimi duyuruyorum" ifadelerini kullanmıştı. Netanyahu’nun, İsrail’in 'gerçek zafere doğru ilerlemesini' engellediğini savunan Gantz, Netanyahu’nun siyasi mülahazalara dayalı kararlar aldığını dile getirmişti.

Netanyahu ise Ulusal Birlik Partisi lideri Gantz’ı 'istifa kararını doğru zamanda almamakla' eleştirmişti. 

'KABİNE, GEREKLİ KARARLARI ALAMADI'
Gantz ile beraber İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da kabineden ayrıldığını duyurmuştu. Eisenkot, istifa mektubunda, "Başbakanlığını yaptığınız kabine, savaşın hedeflerine ulaşması için gerekli kararları almadı" ifadelerini kullanmıştı.