Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde Suriyeli bir göçmenin 7 yaşındaki bir çocuğu taciz etmesini ardından başlayan gerilim sürüyor. Birçok ilde sığınmacılara karşı eylemler düzenlenirken Suriye'nin kuzeyinde de Türklere ait araçlar yakılıyor, güvenlik güçlerine yönelik provokasyon düzenleniyor.

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan karışıklıklar esnasında Türkiye’deki mültecilerle ilgili asılsız iddiaların yayıldığını söyleyen Şahin, büyük bir bilgi kirliliğinin yaşandığı bir ortamda gerçek olayın seyrini maalesef çok kimse görmemektedir” dedi. Şahin, “Medyamız bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşan bilgi kirliliği ortamından uzak durmalı, kaynağı belirsiz bilgilere haber bültenlerinde yer vermemelidir” çağrısında bulundu.

Ebubekir Şahin'in paylaşımı şöyle:

"Kamuoyunun dikkatine! Kayseri ilimizde yaşanan münferit bir olay üzerinden yeni bir provokasyon girişimini ülke olarak dikkatle takip ediyoruz. Ülkemizde bulunan mültecilerle ilgili asılsız iddiaların yayıldığı, büyük bir bilgi kirliliğinin yaşandığı bir ortamda gerçek olayın seyrini maalesef çok kimse görmemektedir. Devletimizin yetkili birimleri anılan olaya ilişkin gerekli idari ve hukuki süreçleri titizlikle sürdürmektedir. İlgili mahkeme söz konusu olaya ilişkin yayın yasağı kararı almıştır. Konu hakkındaki çoğu sosyal medya kaynaklı yanlış bilgilere itibar edilmemesi, yalnız ve yalnız yapılan resmî açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir. Sosyal medyayı ustalıkla manipüle eden odakların oyununa gelmemek millet olarak faydamıza olacaktır.  Medyamız bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşan bilgi kirliliği ortamından uzak durmalı, kaynağı belirsiz bilgilere haber bültenlerinde yer vermemelidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."