Rusya, Moskova'daki 'Crocus City Hall' adlı konser salonunda en az 144 kişinin öldürüldüğü saldırının arkasında IŞİD'in olduğunu ilk kez kabul etti. Bununla birlikte FSB, Ukrayna istihbaratının da saldırıya dahil olduğu iddiasını yineledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Güvenlik ve İstihbarat Servisleri Başkanlar Konseyi'nin toplantısında, saldırıyla ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Saldırıya karışanları tespit etmeyi sürdürdüklerini ve şu ana kadar 20'den fazla kişinin yakalandığını söyleyen Bortnikov, "Soruşturma sırasında, hazırlıkların, finansmanın, saldırının ve teröristlerin geri çekilmesinin, [IŞİD'in] Horasan Vilayeti üyeleri tarafından internet üzerinden koordine edildiği kesinleşti" dedi.

Bortnikov, Ukrayna askeri istihbaratının saldırıya doğrudan müdahil olduğunu da savundu. RIA Novosti ajansının aktardığına göre FSB Direktörü, "Soruşturma devam ediyor ama şunu kesinlik içinde söyleyebilirim ki, Ukrayna askeri istihbaratı bu saldırıya doğrudan karıştı" ifadelerini kullandı.

Bortnikov, NATO ülkelerini Ukrayna'ya "paralı asker ve terörist göndermekle" de suçlayarak, "NATO ülkelerinin yardımıyla Ukrayna'ya Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Afganistan'daki uluslararası terör örgütlerinden çok fazla sayıda paralı asker ve militan gönderilmesi kayda geçiriyoruz" diye konuştu.

Moskova'daki Crocus City Hall konser salonunda 22 Mart akşamı silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda en az 144 kişi öldürülmüştü. Sosyal medyadaki paylaşımlarda saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkları görülmüştü. Saldırganların bazılarının Rusya'ya, pasaportlarını yenilemek için geldikleri Türkiye'den geçtiği ortaya çıkmıştı.