Saçın ne sıklıkla yıkanması gerektiği konusu yıllardır tartışılan bir konudur. Bazı insanlar saçlarını üç, dört gün veya daha fazla yıkamadan idare edebileceklerini iddia ederken, diğerleri her gün duş almadan geçemeyeceklerini söyler. Peki, doğru cevap nedir? Kuru şampuan kullanmak saç tellerinize zarar verebilir mi? Saçı her gün yıkamanın zararları nelerdir? İşte cevapları...


HER GÜN SAÇ YIKAMAK ZARARLI MI?
Hayır, her gün saç yıkamak doğal olarak zararlı değil, ancak her 24 saatte bir şampuan kullanılması gerektiği anlamına da gelmez. Herkesin cilt bakım rutini farklı olduğu gibi, ideal saç bakım rutini de kişiden kişiye değişir.

Uzmanlar, bazı saç tiplerinin diğerlerinden daha fazla yıkamaya ihtiyaç duyduğunu çünkü herkesin farklı bir saç tipine sahip olduğunu söyler. Uyku gibi küçük yaşam tarzı kararları bile saçın ve ne sıklıkta yıkanması gerektiğini etkileyebilir.

Ancak, eğer günlük yıkama sizin için işe yarıyorsa ve saç deriniz ile saçlarınız dengeli, sağlıklı ve parlaksa, o zaman devam edin. İdeal şampuanlama sıklığı tamamen sizin saç tipiniz ve yaşam tarzınıza bağlıdır ve bu gereksinimler haftadan haftaya bile değişebilir.


DAHA SIK YIKAMASI GEREKECEK SAÇ TİPLERİ NELER?
Daha sık yıkama gerektiren saç tipleri arasında ince telli veya ince telli saçlara sahip kişiler, işlem görmemiş saçlar ve düz saç tellerine sahip kişiler yer alır. Uzmanlar, bu durumda düz saç tellerinin doğal dokusu veya dalgası olmadığı ve yağları emecek saç boyasına sahip olmadığını söyler.

Saç derisinde sorunlar olan kişilerin de daha sık yıkaması gerekebilir.


İDEAL SAÇ YIKAMA SIKLIĞI NEDİR?
Bazıları için günlük yıkama işe yarasa da, birçok kuaför aslında her gün yerine iki, üç günde bir şampuanlamanın en iyisi olduğunu savunuyor. Ancak aşırı yıkama saç derinize nefes alma şansı vermez ve yağ birikmesine yol açabilir. Böylece saçınız yıkandıkça daha hızlı yağlanmaya başlar.

Saçınızı daha az sıklıkta yıkamak için bazı ipuçları:

Her gün yıkıyorsanız ve sıklığı azaltmak istiyorsanız, günlük rutininizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. 

Kuru şampuan veya son dönemde popülerleşen sıkı topuzlarla günleri atlatabilirsiniz.

Saçınızı şekillendirmeden önce hacim verici pudra kullanmak da gün boyunca fazla yağı emmeye yardımcı olabilir. Ayrıca saçınızı, saç derinizde ve saçınızın üst kısmında biriken yağların saç telinden aşağıya doğru yeniden dağıtılmasına yardımcı olabilirsiniz.