Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, doktorların muayene sürelerinin 2 dakikaya kadar düşmesini protesto etmesinin ardından konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Randevu verilerini paylaşan Bakan Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) başlatılan yeni "onaylı randevu" uygulamasını duyurdu. Bakan Koca sistemin işleyişini, "Ertesi gün randevusu olan her vatandaşımız akşam saat 20.00’ye kadar randevusuna onay verece veya gelemeyeceğini bildirecek" şeklinde açıkladı. 13 Mayıs pazartesi günü uygulanmaya başlayacak sistemden 65 yaş üstü ve kanser hastaları muaf olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’da düzenlenen Ulusal Sağlık Hizmetleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yetkisiz olan kendince hürdür her istediğini rahatça söyleyebilir sorumluların ne söylediğine bakın sosyal medya sağlıklı bir bilgi kaynağı değil, sağlıkla ilgili bilgi kaynağı sağlık bakanlığıdır. Bugün olduğu gibi sizleri sağlık koordinasyon kurulumuzun kararları doğrultusunda sizleri bilgilendireceğim.

"2028’de tüm aşılar yüzde 100 yerli olacak"

"Bağışıklama programındaki bütün aşılar Hıfzısahha’da üretilecek, 2028’de tüm aşılar yüzde 100 yerli olacak.

"Sağlıkta istenilen sonucun temelde insan kaynağına bağlı olduğunu biliyoruz bu sebeple yapılanların en önemlisinin tıpta uzmanlık talebini artırarak uzman ekip sayımızın 4 yıl sonra iki katına çıkmasını garanti altına almış olmamızdır. 

Randevu açıklaması

"Tercih atıl kalma riski olan randevu muayene ye kaldı buna rağmen randevulu ve randevusuz bakılan hasta sayısı neredeyse eşittir. Geçen yıl 23 milyon kişi aldığı randevulardan en az birine gelmedi. Nüfusun yaklaşık dörtte biri demek.  3-4 saat kala iptal edilen randevu sayısı ise 21 milyon. Bu gibi sebeplerle randevu kapasitesinin yüzde 30’u kullanılamadı.

"Başarı beraberinde bir sorun da getirmiştir"

"Eskiden kamu hastaneleri denince anlaşılan ile bugünkü aynı değildir. Söz konusu başarı kamu hastanelerine yönelişi her geçen gün artırmaktadır bu tercihi kamu hastanelerinde pandemi öncesi dönem ile şimdi bakılan hasa sayılarını karşılaştırınca görüyoruz. Bu ve özel sektörün sağlık hizmetlerindeki payının azalması kamuya talepte artış demektir. Talep ise yeni randevu anlamına gelmektedir. Randevu sorununun bir sebebi de budur. Başarı beraberinde bir sorun da getirmiştir.

MHRS'de yeni dönem

Sağlık hizmeti almayı son derece kolaylaştıracak bir gelişmeyi konuşmamın bu noktasında sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlık yöneticileri ve yazılım mühendisleri olarak birlikte bir altyapı kurduk. MHRS, telefon ve internet erişiminin olduğu her yerde yepyeni bir özellik kazanmış, modifiye olmuş durumda. Sistem artık şöyle işleyecek. Ertesi gün randevusu olan her hastamız, saat 20.00'ye kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme Onaylı Randevu Sistemi, MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de Onaylı Randevu Dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor. Onaylı Randevu Dönemi hayırlı olsun. Yeni dönemde ayrıcalıklı iki hasta grubumuz var. 65 yaş üstü hastalarla kanser hastaları. Bu gruptaki hastalar, onay işlemlerinden istisnadır. Onaylı Randevu Sistemi, hastanelerimize, hekimlerimize zamanı verimli kullanma imkanı sağlayacak. Hasta, gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Böylece, randevu sadakatsizliği sebebiyle, şu an boş kalan kapasitemizi hizmet bekleyen hastalar için kullanabileceğiz. Boş kalan her bir randevuda, sistemden randevu alamayıp, talep bırakmış hastalarımıza ulaşacağız. Öncelik, talep bırakan hastalarda olacak. Onaylı Randevu Sistemi sayesinde, öngörümüze göre birçok branşta hastamızın talebine 24 saat içinde cevap verebiliyor olacağız. Bu yeni sistemden, beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz. Taleplerin etkin şekilde karşılanabilmesi içinse Randevu Koordinasyon Merkezi'ni devreye alıyoruz. Bu merkezin faaliyetlerini şahsen takip edeceğim"

Her ile şehir hastaneleri yapılacak

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘En büyük hayalim’ dediği şehir hastanelerinin her ilimizde kurulmasını hedefliyoruz.

Muayene süreleri 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, muayene süresine ilişkin uygulamalarının 10 dakika olduğunu belirterek, “2 dakika uygulaması söz konusu değil. Anlık olarak dijital ortama düşen görüntü servis edilerek 1-2 dakikada muayene ediliyormuş algısı oluşturuldu. Böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi.

HPV aşısı

HPV aşısını biz yerlileştirmek istiyoruz. Bu ayrı yürüyen bir süreç. Tarih versem ilgili firma ile muhatap olurum. Karşımızda 3 firma var

"Vatandaşlar şehir hastanelerine yöneldi" 

Şehir hastaneleriyle cumhurbaşkanımızın hayalim dediği hastanelerle birlikte her geçen gün nitelikli hastanelerin artışı ve akademik kadronun buralarda hizmet veriyor olması teknik altyapıyla birlikte vatandaşımızın buralara yönelmesini sağladı

Yabancı uyruklu hekim açıklaması

Yabancı uyruklu olup vatandaşımıza kamu kurumlarında hizmet eden bir kişi bile yok. Hizmet edebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bu çok net; bu çok istismar ediliyor.

(HABER MERKEZİ)