Geçtiğimiz aylarda Universal Media Group, başarısız müzik görüşmelerinin ardından TikTok ile bağlarını koparmış bu da pek çok videonun sessiz kalmasına; Taylor Swift, Drake, Bad Bunny ve Olivia Rodrigo gibi ismlerin şarkılarının kaldırılmasına neden olmuştu.

Ancak şimdi Taylor Swift'in müziği, uygulama ile Universal Music Group arasındaki lisans anlaşmazlığı nedeniyle 10 haftalık bir aradan sonra TikTok'a geri döndü.

Perşembe günü itibarıyla TikTok kullanıcıları, You Belong With Me, Lover, Cardigan, Mirrorball, Fearless (Taylor's Version), Cruel Summer, Cardigan, Style (Taylor's Version), Is It Over gibi pop yıldızının şarkılarını videolarında yeniden kullanmaya başladı.

Swift'in şarkıları, Lady Gaga, Olivia Rodrigo, Drake gibi ünlü isimlerin parçalarıyla birlikte, UMG'nin TikTok'u olumsuz bir sözleşmeye zorbalık yapmaya çalışmakla suçlamasının ardından 1 Şubat'ta çekilmişti. Ve şimdi yalnızca Swift'in şarkıları platforma geri döndü. Bu son gelişmenin nedeni ise bilinmiyor.

Ancak Variety'nin haberine göre TikTok taylor Swift ile ayrı bir anlaşma yapmış olabilir.

Swift'in şarkılarının geri dönüşü, 19 Nisan'da çıkması planlanan yeni albümü The Tortured Poet’s Department'ın yayınlanmasından bir hafta önce gerçekleşti. Bu yüzden Swift'in, Midnights albümünde yaptığı gibi, albümün tanıtımını yapmak için TikTok ile ortaklık yapmış olabileceğini öne sürülüyor.

TikTok ve UMG, sanatçının içeriklerinin sosyal medya platformunda geniş çapta sunulmasına izin vermek için ilk olarak 2021'de bir anlaşma yapmıştı. Plak şirketi, TikTok'u UMG'nin daha ünlü sanatçılarını tanıtırken gelecek vadeden sanatçıları sessizce platformdan çıkarmakla suçladı ve sosyal medya şirketinin müziğe adil değervermediğini ekledi.