UEFA, soruşturmanın "uygunsuz davranış" iddiasıyla başlatıldığını duyuruldu.

Yapılan açıklamada, soruşturmanın UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca açıldığı belirtildi.

Söz konusu madde futbol sahalarında "siyasi, ideolojik, dini veya ırksal propaganda içeren her türlü davranışı" yasaklıyor.

UEFA'dan yaplan açıklamada ayrıca konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verileceği kaydedildi.

Demiral, Instagram hesabında Avusturya karşısında kaydettiği iki golü ve gol sevinçlerini gösteren bir video paylaştı.

Paylaşımda, "Günaydın Türkiye’m. Ne Mutlu Türküm Diyene" ifadelerine yer veren Demiral, videonun önizleme görselinde ise bozkurt işareti yaptığı fotoğrafa yer verdi.

Avusturya maçının ertesi günü yapılan basın toplantısında da konu federasyon yetkililerine soruldu.

Milli Takımlar İletişim Müdürü Türker Tozar, bu süreçle ilgili sorulara yanıt verilmeyeceğini söyledi.

Tozar, Demiral'ın maç sonu yaptığı açıklamada bozkurt işaretini neden yaptığını açıkladığına işaret etti.

Merih Demiral, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, gol sevincini gösterdiği bozkurt işaretle herhangi bir mesaj vermediğini söylemişti.

Milli futbolcu, "Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum" demişti.

Türkiye-Avusturya'yı Merih Demiral'ın golleriyle 2-1 mağlup ederek Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) çeyrek finale yükselmiş ve Hollanda'yla eşleşmişti.

Almanya'da bozkurt işareti yasak mı?
Merih Demiral'ın yaptığı işaret Almanya siyasetinde de yankı buldu.

Turnuvaya ev sahipliği yapan Almanya'nın İçişleri Bakanı Nancy Faeser, X hesabında yaptığı paylaşımda, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok." mesajını verdi.

Faeser, paylaşımında "Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Bu işaretin kullanımıyla ilgili Almanya'da bir yasak bulunmuyor. Ancak Avusturya 2019'da bu işaretin kullanımını yasakladı.

Türkiye o dönemde ikili ilişkilere zarar vereceği gerekçesiyle yasak kararını kınadı.

Benzer örneklerde ne karar verildi?
Almanya’da yapılan turnuvada bir gazetecinin akreditasyonu “milliyetçi siyasi işaret” yaptığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Söz konusu olayda, Kosovalı gazeteci Arlind Sadiku, UEFA’nın kendisini binlerce Sırp taraftarın yakınına yerleştirdiğini savunmuş ve bu taraftarların “Sırbistan’ın kalbi Kosova” tezahüratı yaptığını aktarmıştı.

Sadiku’nun akreditasyonu, bu taraftarlara dönerek “kartal” işareti yapması sonrası iptal edildi.

Benzer bir olay 2018’deki Dünya Kupası’nda da yaşandı.

İsviçre’nin Arnavutluk kökenli oyuncuları Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri, Sırbistan ile oynanan maçta 'kartal' işareti yapmıştı.

FIFA, bu hareket karşısında iki oyuncuya para cezası vermekle yetindi.

Türkiye'de tepkiler ne oldu?
Türkiye, UEFA'nın kararına tepki gösterdi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve 'bozkurt' işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir" .

"Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz."

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Demiral'ın bozkurt işareti yaptığı fotoğrafı paylaşarak, "Uzun uzun yazmaya gerek yok" dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de "Irkçılık ve faşizm arayanların Avrupa'da son zamanlarda farklı ülkelerdeki seçim sonuçlarına odaklanmaları yerinde olacaktır" sözleriyle UEFA'ya tepki gösterdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise soruşturma kararı sonrası UEFA'yı kınadı ve X hesabında, Merih Demiral'ın "bozkurt işaretli" gol sevincinin fotoğrafını paylaştı.

Devlet Bahçeli, X hesabından yaptığı açıklamada, Demiral'ın hareketinin Türkiye içinde ve dışında "pek çok hastalıklı çevreyi" rahatsız ettiğini, gol sevincinin farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olduğunu belirtti.

Bahçeli soruşturma için, "hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur" dedi ve ekledi:

"UEFA’nın başlattığı soruşturmayı kınamakla birlikte sahadaki mücadelemizin masa başında heder edilmemesi için herkesin, her insanımızın sağduyulu ve soğukkanlı davranması milli bir zarurettir."

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

B B C