Zelenski, geçen seneki "kahraman karşılamasına" kıyasla bu sene Kongre tarafından daha sessiz karşılandı, ancak yaptığı temaslardan sonra genelde olumlu mesajlar verildi.

24 Şubat 2022'de savaşın başlamasından sonra alışıldığı üzere yine haki renk gömlek ve pantolon giyen Zelenski, Kongre'ye ev sahipliği yapan Kapitol binasında Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle bir araya geldi. Partililerin yaptığı açıklamalara göre Zelenski görüşmelerde "Ukrayna'nın sağlam bir savaş planı olduğu" ve "savaşı kazanmakta oldukları" mesajını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ise Zelenski'yi Beyaz Saray'da kırmızı halıyla karşıladı ve normalde dünya liderleri için yapılanlardan daha büyük bir seremoni düzenletti. 

Kongre'deki Cumhuriyetçiler arasında bulunan, çoğu Donald Trump'a yakın isimler olan bir grup, giderek Ukrayna'ya daha fazla yardım yapılmasına karşı muhalefetini serleştiriyor. 

Zelenski'yle görüşmesinden sonra Ukrayna'ya fon sağlamayla ilgili yaptığı açıklamada Biden, "ABD Kongresi'nin durumu iyi değerlendireceğine inanıyorum. Başka bir alternatif yok" diye konuştu.

Ziyaretin ardından ABD yönetimi, Ukrayna'ya 325 milyon dolar daha yardım açıkladı. ABD Dışişleri Bakan Antony Blinken, yardım paketinde ek hava savunması, topçu mermisi, misket bombası ve fazlası olacağını açıkladı.