Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik sözleri nedeniyle CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Önder, Twitter hesabından Tanrıkulu için, "Yıllarca hak mücadelesi verdi. Mazlumların yanı başında durdu. Kardeşimizdir. #SezginTanrıkuluYalnızDeğildir" dedi.

Sezgin Tanrıkulu ne demişti?
Tanrıkulu, TV100'de telefonla bağlandığı canlı yayında şu ifadeleri kullanmıştı:

"TSK'nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül'de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen

Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı orada, 15 tane köylü, kim attı? 

Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski Uludere oldu... Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi." 

Sözleri gündem olan Tanrıkulu, X hesabından yaptığı açıklamada, "Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman 'Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin' vbsözlerle lütfen karşıma gelmeyin" dedi.