Zonguldak'ta dün iki heyelan üst üste yaşandı. İlk heyelanda bir anne ve oğlu toprak altında kalırken kurtarma çalışmaları sırasında meydana gelen ikinci heyelanda 21 kişi yaralandı. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yaralananların hayati tehlikesi olmadığını duyurdu, "Bölgede risk altında olan 14 evimiz de tahliye edildi. Bu 14 evden 42 vatandaşımız çıkarıldı" dedi. AFAD, günün ilerleyen saatlerinde bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu. Kayıp diğer kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Gece ara verilen arama-kurtarma çalışmaları sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, sabah bölgeden yaptığı açıklama, "Sabah gün doğumu ile beraber arkadaşlar öncelikli olarak heyelan bölgesinde bir risk analizi yaptı. Şu anda ekipler, yukarıda çalışmaya devam ediyor. Şimdi yeni bir makine daha istediler. Şimdi bir makine göndereceğiz. Olay yerinde ikinci heyelanda çalışan bir makinenin üzerine de toprak yığılmış. Önce o makineyi alıp, daha sonra enkaza ulaşmaya çalışacak" dedi.

Vatandaşlara uyarı!
Vatandaşlara da uyarıda bulunan Karaloğlu, "Zonguldak ve çevresinde yağmur devam ediyor. Gördüğünüz gibi toprak suya doymuş durumdadır. Vatandaşlarımızın uyarıları dikkate almasını hakikaten rica ediyoruz. Coğrafya, çok zor bir coğrafya. Maalesef vadilerde evler var. Onun için vatandaşlarımızın, devletin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, AFAD Başkanlığı'nın yapmış olduğu uyarıları almasını hakikaten rica ediyoruz" diye konuştu.

AFAD duyurdu: 1 kişinin cesedine ulaşıldı
AFAD, "Zonguldak ilimiz merkez ilçesi Asma Mahallesi'nde iki katlı bir ev heyelan sebebi ile çökmüş, 2 vatandaşımız göçük altında kalmıştır. Arama kurtarma çalışmaları sonucunda bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmış olup, göçük altında kalan 1 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir" duyurusu yaptı.


Dün neler yaşandı?
Dün (9 Aralık 2023) saat 20.00 sıralarında, Zonguldak Asma mahallesi Tulumbaüstü sokakta bulunan iki katlı bir ev heyelan sebebi ile çöktü. Göçük altında kalan iki vatandaşı arama kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir heyelan meydana geldi ve 21 AFAD personel göçük altında kaldı. Göçük altında kalan personeller kurtarılarak hastaneye sevk edildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu, İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) Zonguldak'ta aynı bölgede meydana gelen iki heyelanla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra açıklama yapan Karaloğlu, saat 19.53 civarında Zonguldak merkez ilçesi Asma Mahallesi Tulumba Sokak'ta heyelan meydana geldiğini, heyelan nedeniyle tek katlı bir evin yıkıldığını, Perihan Çakar (82) ile oğlu Sait Çakar'ın (51) göçük altında kaldığını söyledi.

Karaloğlu, ihbar alınır alınmaz AFAD, Zonguldak Belediyesi, jandarma, polis, sağlık, UMKE ekipleri ile TTK'nin madencilerinin, bölgeye intikal ettiğini ve arama kurtarma faaliyetlerine başladığını kaydetti.

"Risk sürüyor, kurtarma çalışamaları sabah 08.00'de devam edecek" 
Bölgede yağışın devam ettiğini, saat 22.00 civarında arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan ekipten 21 kişinin ikinci heyelanda yaralandığını dile getiren Karaloğlu, "Hastaneye kaldırılan 21 yaralıdan 15'i ayakta tedavileri tamamlanarak taburcu edildi, 4'ünün Atatürk Devlet Hastanesi'nde, 2'sinin Bülent Ecevit Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavilerine devam ediliyor. Allah'a hamdolsun hayat tehlikesi olan arkadaşımız yok. Birinin ayağında kırık, diğerlerinde doku zedelenmesi var." diye konuştu.

Karaloğlu, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili, "Şu anda arama kurtarma faaliyetlerine mecburen ara vermiş durumdayız. Hala risk var, tehlike var. Ancak sabah gün doğumundan sonra saat 08.00'dan sonra yeniden arama kurtarma faaliyetlerine başlayabileceğiz." dedi.

Enkaz altında kalan anne ve oğlunun bulunması için arama çalışmalarına yeniden başlandı
"Bölgede risk altında olan 14 evimiz tahliye edildi"
Zonguldak bölgesinde 48 saattir yağmurun aralıksız devam ettiğini, metrekareye şu ana kadar 87 kilogram yağmur yağdığını Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerinden öğrendiklerini aktaran Karaloğlu, şöyle devam etti:

"İnşallah sabah ilk ışıkla beraber arama kurtarma faaliyetlerine devam edeceğiz ve Perihan Çakar ve Sait Çakar isimli iki vatandaşımızı da o bölgeden alırız diye temenni ediyoruz. Bölgede risk altında olan 14 evimiz de tahliye edildi. Bu 14 evden 42 vatandaşımız çıkarıldı. Sayın Valimiz bu vatandaşlarımıza kalma yerleri sağlamıştı fakat vatandaşlarımız kendi akrabalarının yanında kalmayı tercih ettiler. Biz yarın inşallah yine AFAD ekipleri, belediye ekipleri, TTK'nin ekipleri, jandarmamız, emniyetimizle arama faaliyetlerine devam edeceğiz."

"Yeri tespit edilmişti, çıkarmak üzereyken ikinci heyelan oldu"
Karaloğlu, ilk heyelanın altında kalanların yerinin tespitine yönelik soru üzerine, "İkinci heyelan olduğunda aslında birinin arkadaşlar yerini tespit etmişlerdi. Onu çıkarmak üzere zaten mücadele ederken ikinci heyelan oluştu. Birinin yerini biliyoruz gibi. İkinci heyelanda da yerinin çok değiştiğini varsaymıyor arkadaşlar. Ama ikinci vatandaşımızın yeriyle ilgili şu anda bir bilgimiz yok." dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu'nun açıklamasında, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Zonguldak AKP milletvekilleri Muammer Avcı ve Saffet Bozkurt, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, AFAD Genel Başkanı Okay Memiş, AKP İl Başkanı Mustafa Çağlayan da yer aldı.