Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Hamas tarafından düzenlenen saldırılarda ölen ya da rehin alınan Fransız vatandaşlarının yakınlarıyla görüşmek üzere İsrail'e geldi.

İsrail Başbakanı ile ortak basın açıklaması düzenleyen Macron, terörizmin hem İsrail'in hem de Fransa'nın “ortak düşmanı” olduğunu söyledi.

Kudüs'te gerçekleşen basın toplantısında Macron, Irak ve Suriye'de İslam Devleti'ne karşı mücadele eden mevcut uluslararası koalisyonun Gazze'de Hamas'a karşı mücadeleyi de kapsayacak şekilde genişletilmesini önerdi.

Macron, "Fransa, Irak ve Suriye'deki operasyonlarda yer aldığımız IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun Hamas'a karşı da mücadele etmesine hazırdır" dedi.

'HAMAS'IN KAZANMASI HALİNDE...'

İsrail Başbakanı Netanyahu ise, savaşın zaman alabileceği uyarısında bulundu.

Netanyahu, Hamas'ın kazanması halinde "herkesin tehlikede olacağını" söyledi. Netanyahu, Hamas'ı, uygarlığı ortaçağa geri götürmeye çalışan bir şer ekseninin parçası olarak tanımladı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik yoğun saldırılarına ilişkin Netanyahu, "Orta Doğu ve Arap dünyasının kalbi ve ruhu için bir savaş" olduğunu belirtti ve "Hamas'a karşı kesin bir zafer kazanmalıyız" dedi.

Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde devam eden savaş sırasında Hamas'ı yok edeceğini ve çatışmadan sonra kimsenin "Hamas tiranlığı altında" yaşamayacağını sözlerine ekledi.

Netanyahu ayrıca, savaşa katılmaya karar vermesi halinde Lübnan Hizbullahı'nın "korkunç sonuçlarla" karşılaşacağı tehdidinde bulundu.